Ekonomi

Avrupa Birliği’nden Amerika’ya Tepki

ABD tarafından alınan yaptırım kararları uluslararası hukukun temellerine aykırı!

Abone Ol  
 
67 / 100

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD tarafından Avrupalı şirketlere ve Avrupa ülkelerinin çıkarlarına karşı artış gösteren yaptırımlardan ve daha kapsamlı yaptırım tehditlerinden endişe duyduklarını ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, son zamanlarda oldukça artış gösteren ve gündemin ana konusu haline gelen ABD tarafından alınan yaptırım kararları ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

ABD tarafından kendi ülke sınırları dışarısında bir şirket veya bir ülke için herhangi bir yaptırım uygulanmasının uluslararası hukukun temellerine aykırı olduğunu vurgulayan Borrell, ABD tarafından özellikle Avrupalı şirketlere ve ülke çıkarlarına karşı artış gösteren yaptırımlar ve bu husustaki daha kapsamlı tehditler sebebiyle endişe duyduklarını ifade etti. Josep Borrell, söz konusu durumla İran, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Küba ve en son olarak da Kuzey Akım 2 ile TürkAkım projeleri kapsamında karşı karşıya geldiklerini belirtti.

Avrupa Birliği’nden Amerika’ya Tepki 2 – josep borrell

Görüşmeleri Askıya Alabiliriz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, olağan ve meşru bir şekilde iş yapan Avrupa menşeli uluslararası şirketlere üçüncü taraf ülkelerin yaptırımlarına ve yaptırım tehditlerine ilkesel olarak karşı çıktıklarının altını çizerken, bu anlamda Avrupa politikalarını da üçüncü taraf ülkeler tarafından belirlenmesinin mümkün olmadığını belirtti. Avrupa Birliği’nin siyasi ve ideolojik farklılıklar temelinde diyalog kanallarını her zaman açık tuttuğunu kaydeden Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptırım ya da yaptırım tehdidi gibi unsurlar söz konusu olduğunda ise tarafların herhangi bir görüşme gerçekleştiremeyeceğini vurguladı.

Josep Borrell, uluslararası politikalar ve güvenlik politikası bağlamındaki temel hedeflerin paylaşıldığı durumlarda ise entegre ve eşgüdümlü politikalar sürdürmenin her zaman için değerli olduğunu belirtti. Söz konusu ortak politikaların ve tarihsel bağın zarar görmemesi adına da ABD’yi Avrupa menşeli şirketlerin çıkarları hususunda daha özenli davranmaya davet etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri