GenelGündem

AVM’lerdeki kafe ve restoranlar da kısıtlama kapsamında

Alışveriş merkezi (AVM) içindeki kafe, restoran ve lokantalar da İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) genelgesi kapsamında, 10.00-20.00 saatlerinde yalnızca paket servis ya da "gel­-al" şeklinde hizmet verecek.

Abone Ol  
 
71 / 100

Alışveriş merkezi (AVM) içindeki kafe, restoran ve lokantalar da İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) genelgesi kapsamında, 10.00-20.00 saatlerinde yalnızca paket servis ya da “gel­-al” şeklinde hizmet verecek.

İçişleri Bakanlığının, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde dün alınan kararlar tarafında hazırladığı Kovid-19 ile mücadelede uygulanacak tedbirlere dair yeni genelgede alış veriş merkezleri içindeki kafe ve restoranlara dair kararlar da yer aldı.

Genelgede, restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerlerinin 10.00-20.00 saatlerinde yalnızca paket servis ya da “gel-­al” hizmeti verecek şekilde açık olabileceği, bu iş yerleri ile çevrimiçi yemek sipariş firmalarının saat 20.00’den sonra yalnızca telefonla ya da çevrimiçi sipariş üstüne paket servis hizmeti verilebileceği belirtildi.

AVM’lerde tespit edilen kafe, lokanta ve restoran gibi yeme içme yerlerinin de bu kapsamda olduğu, söz hususu yerlerde yemek için kullanılan masalardaki oturma düzenlerinin kaldırılacağı öğrenildi.

Buna göre, AVM içindeki bu iş yerleri de 10.00-20.00 saatlerinde yalnızca paket servis ya da “gel­-al” hizmeti verecek. Genelge uyarınca AVM’ler, saat 20.00 itibarıyla kapanacağından bu iş yerleri de hareketlerini aynı saatte sonlandıracak.

Yeni tedbirler, cuma günü saat 20.00’den itibaren uygulanacak

İçişleri Bakanlığının genelgesinde, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni yönünden meydana getirdiği riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki uzaklığı koruma ve hastalığın yayılım hızını denetim altında tutma suretiyle Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları tarafında çoğu tedbirin uygulamaya alındığı anımsatılmıştı.

Kovid-19’un yayılımı ve bulaşmasında son dönemlerde bütün ülkelerde artış yaşandığına, bilhassa Avrupa kıtasında salgının seyrinde ciddi yükseliş görülmesi nedeniyle yeni tedbirlerin alındığına işaret edilen genelgede, Türkiye’de de denetimli sosyal yaşam döneminin esas prensipleri olan temizlik, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra salgının seyri ve mümkün tehlikeler göz önünde bulundurularak yaşamın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin belirlendiği vurgulanmıştı.

Genelgeyle, yeme ­içme yerlerinin yanı sıra market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri, halı sahalar ile sokağa çıkma kısıtlamasına dair yeni kararlar alınmıştı.

Yeni tedbirler, 20 Kasım Cuma günü saat 20.00’den itibaren geçerli olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri