EkonomiGenel

AVM’lerde giriş sayılarında azalma, ortalama sepet harcamalarında artış bekleniyor

İsfanbul Alışveriş Caddeleri Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, "Alışveriş merkezi ve il bazında değişkenlik gösterse de sektörümüzde giriş sayılarında azalma, ortalama sepet harcamalarında ise artış bekleniyor." ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
59 / 100

İsfanbul Alışveriş Caddeleri Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, “Alışveriş merkezi ve il bazında değişkenlik gösterse de sektörümüzde giriş sayılarında azalma, ortalama sepet harcamalarında ise artış bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

İsfanbul Alışveriş Caddeleri’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verdiği Baştürk, yeni alınan kısıtlama kararlarına dair değerlendirmede bulundu.

Kararların açıklanmasından önce kısıtlamaların yeniden gündeme gelmesinin beklenilen bir hal bulunduğunu belirten Baştürk, şu anda yapılması gerekenin şartları son derece kapsamlı bir biçimde analiz ederek rehavete kapılmadan ileriye doğru bakmak bulunduğunu ifade etti.

Baştürk, en iyi verimi alabilmek için operasyonel anlamda yeni aksiyonlar alacaklarını kaydederek, “Misafirlerimizin ve markalarımızın yeni düzenlemelere ahengi için optimum özeni gösteriyorken, sayıları 4 bini bulan çalışanlarımızın da kurallara tam ahengi için yoğun çalışmalar ve bilgilendirmeleri sistemsel olarak gerçekleştirmekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Kısıtlamalardan en çok yeme-içme sektörü etkilenecektir”

Baştürk, en kapsamlı kısıtlamaların yeme-içme sektörüne getirildiğinin altını çizerek İsfanbul Alışveriş Caddeleri olarak bu kategoride etkinlik gösteren bütün partnerlerine gel al ve paket servislerde hızı arttırmaya yönelik her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

Yeme-içme ünitelerinin alış veriş merkezleri için iki değişik işlevinin bulunduğunu belirten Baştürk, şunları kaydetti:

“Her şeyden önce insanlar yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayarak bir ticaret gerçekleştiriyor. Bunun dışında sektörün bizim giriş sayılarımıza tetikleyici bir etkileri oluyor. İnsanlar alış veriş merkezlerine gelip yalnızca yeme-içme etkinliklerinde bulunmuyor, gelince değişik ihtiyaçlarını da karşılıyor. Bu doğrultuda, net bir miktar vermek çok zor olsa alış veriş merkezlerinin yapılarına ve hallerine bağlı olarak değişik alış veriş merkezleri süreçten değişik şekilde etkilenecektir. Yaş, çalışma saatleri ve yeme içme alanlarındaki kısıtlamalarla ziyaretçi sayılarında bir azalma bekliyoruz. Birey sayılarında azalma olmasına rağmen, satın alma merkezli AVM ziyaretlerinde miktarsal artış bekliyoruz. Ortalama sepet tutarı artacaktır ilaveten market, teknoloji ürünleri, ev içi giyime yönelik sektörler de ise ciro artışı beklenebilir”

– “Markalarımız ve çalışanlarımızla bir arada güçlüyüz”

Karantina döneminden sonra alış veriş merkezi doluluk miktarlarında agresif bir düşüş olmadığını belirten Baştürk, “Mart ayının ikinci yarısından itibaren öncelikle yeme-içme ünitelerimiz ardından başka perakende ünitelerimiz aşağı yukarı bir buçuk ay kadar kapılarını müşterilerimize kapatmıştı. 11 Mayıs itibariyle alış veriş merkezleri yeniden açılmaya başladı yalnız yeme-içme üniteleri o vakit da kapalı kaldı.” ifadelerini kullandı.

1 Haziran itibariyle yeme-içme sektörü misafirlerine yeniden hizmet vermeye başladıklarını hatırlatan Baştürk, “Haziran ayından başlayarak temmuz ve ağustos aylarında giriş sayılarımızda ciddi artışlar gördük ve ekim ayından itibaren de geçtiğimiz seneki ciroları yakaladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Baştürk, alış veriş merkezi içinde etkinlik gösteren perakende mağazaları ve istihdamı korumanın bu kritik dönemdeki öneminin altını çizerek, şunları kaydetti:

“İsfanbul Alışveriş Caddeleri olarak mağazaların kapalı bulunduğu Nisan ve Mayıs aylarında kiracılarımızdan kira talep etmedik. 11 Mayıs itibariyle açılan mağazalardan ciro kira aldık ve ardından indirimlerle süreci yönetmeye devam ettik. Markalarımız ve çalışanlarımızla bir arada kuvvetli bulunduğumuzun farkındayız ve onların gücünü sürdürmesi bizim öncelikli amaçlarımız arasında. Geçmişteki tecrübelerimizden yola çıkarak belirli düzenlemeleri görüşüyoruz. İsfanbul çatısı altındaki iş gören ve bize paydaşlık eden her bireyin kuvvetli kalması için bu zor günlerde da yapabileceğimizin en iyisini yapmaya hazırız.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri