EkonomiGenel

Av yasakları Akdeniz’de 15 Eylül’de, diğer denizlerde 1 Eylül’de kalkacak

Denizlerde ve iç sularda yapılacak ticari ve amatör hedefli su ürünleri avcılığına yönelik planlamalari sahibi olan tebliğler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Abone Ol  
 
53 / 100

Denizlerde ve iç sularda yapılacak ticari ve amatör hedefli su ürünleri avcılığına yönelik planlamalari sahibi olan tebliğler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, mevzuya dair yaptığı yazılı açıklamada, tebliğlerin 1 Eylül 2020 ile 31 Ağustos 2024 döneminde uygulanacağını belirtti.

Pakdemirli, “Bu tebliğler, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması amacıyla su ürünleri avcılığına dair yükümlülük, sınırlama ve kuralları düzenliyor.” ifadesini kullandı.

Tebliğlerin su ürünleri sektörünün bütün paydaşlarının görüş ve önerileri ehemmiyete alınarak katılımcı bir yaklaşımla hazırlandığını bildiren Pakdemirli, planlamalarla balıkçıların haklarının korunmasının amaçlandığını vurguladı.

Boğazlar, Marmara Denizi ve Karadeniz’de ışıklı avcılık yasaklandı

Pakdemirli, tebliğlerde öne çıkan planlamalere dair, “Gırgır ve trol tekniğiyle su ürünleri avcılığı Akdeniz’de 15 Eylül, başka denizlerimizde ise 1 Eylül’de başlayacak ve bütün denizlerimizde 15 Nisan itibarıyla sona erecek. Geleneksel yollarla avcılık yapan sahil balıkçılarımız ise planlamalara uymak şartıyla avcılık hareketlerini sene süresince yapabilecekler.” verisini paylaştı.

Hassas eko sisteme sahip alanlardaki balıkçılık faaliyetlerine ilgi çeken Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Hassas bir eko sisteme sahip olan ve mühim balık türlerimizin üreme ve beslenme meydanlarından Marmara Denizi, Çanakkale ve İstanbul boğazları, Karadeniz ile iç sularda ışıkla avcılık yasaklandı. Hassas eko sisteme sahip üreme yerlerinde başta Muğla ilinde tespit edilen Fethiye, Hisarönü Körfezi’nde ve Antalya ili Kaş-Kekova-Aperlia bölgesinde koruma alanları oluşturuldu.”

Bazı balıklarda asgari boy ve ağırlık sınırı değişti

Pakdemirli, su ürünleri avcılığında yer, zaman, tür, boy, avlanma uzaklığı ile av araçları bakımından da birtakım planlamalar getirildiğini ifade etti.

Bu kapsamda eşkina ve çinekop balıklarının avlanabilir asgari boy uzunluklarının artırıldığını, ahtapotta ise avlanabilir asgari ağırlık miktarının düşürüldüğünü bildiren Pakdemirli, uluslararası sözleşmelerle korumaya alınan türlerle denizlerde birtakım kıkırdaklı balık türlerinin ve iç sularda da yağ balığı gibi nesli tehlike altında olan türlerin avcılığının tamamıyla yasaklandığını bildirdi.

Pakdemirli, tebliğle getirilen başka planlamalara dair şu verileri verdi:

“Deniz patlıcanı avcılığında münavebe tekniği uygulandı. İzmir’in kuzeyi ve Balıkesir-Ayvalık bölgesi avcılığa kapatılarak, İzmir’in güneyi ile Aydın ve Muğla bölgesi avcılığa açıldı. Avcılık yolu ile elde edilen su ürünlerinden 50 kilogram ve üstünde olan miktarların naklinde nakil belgesi alınması mecburi tutuldu. 1 Ocak Ayı 2021’den itibaren geçerli olmak üzere, su ürünleri teknisyeni, teknikeri, su ürünleri ve balıkçılık teknolojisi mühendisi istihdam eden balıkçı gemileri, su ürünleri kooperatif, birlik, yapımcı birlikleri ya da üst birliklerine nakil belgesi planlama yetkisi verilebilecek. 1 Eylül 2021’den itibaren av araçlarının markalanması mecburi duruma getirilmiştir. Işıkla avcılıkta beyaz ışık tüketimi yasaklandı. Avrupa’da ve ilerlemiş ülkelerde süregelen olarak yapılan ve özel avlak prensibi ile işletilen rekreasyonel avcılık modeline ilk kez yer verildi. Amatör hedefli avcılık yapan balıkçılar kiraya verilmiş alanlarda yalnızca resmi tatil günlerinde avcılık yapabilmekte iken bu kısıtlama kaldırıldı. Amatör balıkçılıkta avlanma hedefli her türlü ışık tüketimi yasaklandı. Can ve mal güvenliği yönünden 50 vatı geçmemek şartıyla tekne içerisinde ve sahilde aydınlatma hedefli ışık kullanılabilecek. Ticari hedefli amatör balıkçılık turizm faaliyetlerine yönelik yeni planlamalar yapıldı.”

Pakdemirli, su ürünlerinin ülke ekonomisi ve insan beslenmesi yönünden ehemmiyetine işaret ederek, su ürünleri stoklarının korunması ve avcılığının sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla balıkçıların planlamalere ideal avcılık yapmalarının ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri