Ekonomi

Atopik Dermatit hastalığı son yıllarda hızla artıyor

Bu konudaki farkındalığı çoğaltmak hedefli bir basın toplantısı düzenledi.

Abone Ol  
 

14 Eylül Atopik Dermatit Farkındalık Günü öncesinde, Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği ile Alerji ile Hayat Derneği, Sanofi Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle, bu konudaki farkındalığı çoğaltmak hedefli bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nilgün Atakan, her egvakitın aynı şey olmadığını söyleyerek Atopik Dermatit’in, her yaşta fakat özelikle çocukluk döneminde sık görülen, süreğen, uzun soluklu, geneleyen çok kaşıntılı bir deri hastalığı olduğunu vurguladı.

Söz hususu hastalığın ilerlemiş toplumlarda görülme sıklığının her geçtiğimiz gün arttığını kaydeden Atakan, “Atopik Dermatit, kuvvetli kaşıntının eşlik ettiği süregelen egzamatize, kaşıntı izleri ve dikkat çekici bir deri kuruluğu ile seyreden ve bilhassa belirtmek isterim ki bulaşıcı olmayan bir hastalık. Etkilenen bölgeler ise yaşlara göre değişiklik gösteriyor. Bebeklerde daha çok yüzde, yanaklarda, kulak arkalarında, boyunda, çocuklarda yüzün yanı sıra kol ve bacaklarda, bileklerde el ve ayakların dış kısımlarında görülüyor. Yetişkinlerde ise daha çok yüz, ense, boyun, sırt ile el ve ayaklarda rastlanıyor. Şiddetli kaşıntının eşlik ettiği bu ekzamatize bölgelerde de basitçe enfeksiyonlar gelişebiliyor.” diye konuştu.

Atopik Dermatit’in çocuklarda görülme sıklığının ortalama yüzde 20-25 seviyelerinde olduğunu ve çocukluk çağında başlayan hastalığın gene yüzde 20-30’unun yetişkinlikte de devam ettiğini açıklayan Atakan, “Hastalık 5-6 aylık bebeklik döneminden itibaren görülebiliyor ve hastaların aşağı yukarı yüzde 80’i 5 yaşın altında. Atopik Dermatit birtakım hastalarda hayat boyu devam eden bir hastalık olsa da çocukluk çağında başlayanların yüzde 70’i ergenlikte kayboluyor. Erişkin yaşlarda başlayan Atopik Dermatit ise yüzde 2-10 sık sık daha az görülüyor ve farkındalığın daha az olması sebebi ile daha zor tanınmakta.” ifadelerini kullandı.

 

– “Ciddi uyku ve konsantrasyon sorunlarına niçin oluyor”

 

Dermatoimmünoloji ve Alerji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Başak Yalçın da konuşmasında Atopik Dermatit’in bireyin hem kendi hem de ailesinin sosyal hayatını mühim oranda etkileyen bir hastalık olduğunu vurgulayarak, “Bu hastalık, süreğen, geneleyen ve vakit vakit çok kuvvetli ataklarla seyredebilen bir hastalıktır. Hastalardaki kuvvetli kaşıntı, ciddi uyku ve konsantrasyon sorunlarına niçin olmakta, bireyin hem sosyal hayatını hem de iş ve okul performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu amaçla bu hastalara en kısa sürede tanı konup ideal tedaviye başlanması gerekmektedir. Böylece hastalık mühim oranda denetim altına alınmış olur ve hastaların normal bir hayat sürdürmeleri sağlanır.” değerlendirmesinde bulundu.

Alerji ile Hayat Derneği Başkanı Özlem Ceylan ise en büyük sorununu hastanın tanıya erişiminde olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“En ufak bir sorun yaşadığımızda anında yakınlarımıza soruyoruz ve onlar da ‘şunu sür, bu tür yıkan, bu deterjanı kullan, biraz kaşıntıdır dert etme, geçer’ gibi akıllar sağlıyor ve hastanın tanıya ulaşması gecikiyor. Esasında ilk bulguları gördüğümüzde ekspere başvurup tedaviye başlasak ciltte yaralar şeklinde deformasyon belki hiç oluşmayacak. Hasta ve hasta yakınlarının şunu da kabul etmesi çok mühim. Bu bir proses ve bir tedaviye başladığınızda bunun hekim denetimünde daimi olması gerekiyor. Biz tedavinin çok ani netice vermesini bekliyoruz ve tedavi vakitı beklenenden uzun sürünce sağlık sistemine olan güvenimizi yitiriyoruz. Oysa Atopik Dermatit gibi süreğen hastalıklarda tedavinin uzun sürebileceğini kabul etmemiz ve denetimleri aksatmamamız tedavi başarılı olmasını mühim oranda etkiliyor.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri