Genel

Asya ülkeleri Kovid-19 nedeniyle ‘evden çalışmaktan’ memnun

Asya’daki detaylı ülkelerde oluşturulan anket çalışmaları ve incelemelera göre, büro çalışanları salgın nedeniyle ülkelerin mecburi olarak ya da şirketlerin iş sağlığı kapsamında uyguladığı uzaktan çalışma modelinin devam etmesini istiyor.

Abone Ol  
 
62 / 100

Asya’daki detaylı ülkelerde oluşturulan anket çalışmaları ve incelemelera göre, büro çalışanları salgın nedeniyle ülkelerin mecburi olarak ya da şirketlerin iş sağlığı kapsamında uyguladığı uzaktan çalışma modelinin devam etmesini istiyor.

Bazı ülkeler, sağlık endişesiyle ileriki devre de çalışanların uzaktan çalışma yüzdesini artırmayı amaçlarken, şirketlere buna yönelik teşvikte bulunuyor.

Malezya’da büroler, salgın devresinde evden çalışmaya yöneldi

Malezya’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında 18 Mart’ta ilan edilen kısmi sokağa çıkma yasağının ardından ülke çapında çoğu sektörde evden çalışma programına geçildi.

Alışveriş, besin, sağlık ve teslimat gibi esas gereksinim sektörleri sıkı tedbirler altında tam kapasitede ve normal düzende etkinliğe devam eder iken medya, sigorta, bilişim, finans, eğitim, emlak ve bankacılık gibi sektörler, çalışanlarını büyük oranda evden etkinlik göstermeye yönlendirdi.

Devlete bağlı şirketler ve kamu kurumları ise acil ve mühim hizmetler dışında memurlara evden çalışma talimatı verdi.

En çok sigorta, bilişim ve eğitim sektörleri evden çalıştı

Malezya hükümetinin açıkladığı bilgilere göre, kısmi sokağa çıkma yasağının başlamasıyla beraber sigorta sektörünün yüzde 81’i, bilişim sektörünün yüzde 77’si, eğitim sektörünün yüzde 70’i, bankacılık sektörünün yüzde 69’u, medya sektörünün ise yüzde 34’ü evden çalıştı.

Malezya’da 4 Mayıs’tan itibaren kamu kurumları ve devlete bağlı şirketler, evden çalışma programını sonlandırarak tam kapasite etkinliklere kaldığı yerden devam etti.

Özel sektöre ait iş yerleri ise normalleşmenin devreye girdiği 9 Haziran’a kadar büroten çalışma programını kademeli olarak tekrar başlatırken birtakım uluslararası şirketler temmuz ayına kadar evden çalışmayı sürdürdü.

Jobstreet şirketinin yaptığı ankete göre Malezya’da çalışanların yüzde 69’u, evden çalışma programından hoşnut kalırken bu programın normalleşme sürecinde de devam etmesi gerekliliğini savundu.

Ankete katılan işletme sahiplerinin yüzde 56’sı, Kovid-19 devresinde çalışanlarının evden etkinlik göstermesini desteklediklerini belirtti.

Malezyalı çalışanlar evden çalışma sürecinde iş ile ilgili etkileşimde en çok elektronik postadan yararlanırken, bunu mobil etkileşim uygulamaları ve video konferans uygulamaları izledi.

Endonezya’da belirli bölgelerde evden çalışma ve uzaktan eğitim mecburi

Endonezya’da ise haziran ayı itibarıyla cami, alış veriş merkezleri ve hizmet sektörü gibi detaylı alanlarda kısıtlamalar hafifletilse de bilhassa vakaların yoğun bulunduğu kırmızı ve turuncu kategorideki bölgelerde büro kapasitelerinin yüzde 50 ile sınırlandırılması ve uzaktan eğitim mecburi olarak sürdürülüyor.

Evden çalışma modelinden memnun olan ve salgın endişesiyle evden çalışmanın sürmesini isteyen Endonezyalı büro çalışanlarının çoğu, salgın evveli devreye göre de iş verimliliklerinde bir azalma olmadığını belirtiyor.

Özellikle çalışanlar başkent Cakarta’nın yoğun trafiğinde harcadıkları vakitle yol ve yemek masrafı gibi detaylı harcamalardan tasarruf ettiklerini düşünüyor.

Çalışanlarının yüzde 86’sı evden çalışmaktan memnun

Endonezya Maliye Bakanlığının kendi çalışanlarına yaptığı ankette de çalışanların yüzde 86’sı evden çalışmaktan memnun bulunduğunu ve işlerin yüzde 90’ını uzaktan halledebildiklerini ifade ediliyor.

Evden çalışma sürecinde toplantı, otel masrafı, resmi gezi gibi kalemlerden tasarruf edildiği verisini paylaşan bakanlık yetkilileri, şu an amacıyla evden çalışma programının bir problem teşkil etmediğini vurguluyor.

Uzmanlar ise bugüne kadar iş sektöründen eğitime alışılagelen alışkanlıklardaki değişimin, etkileşim ve sosyalleşme gibi geniş kapsamda toplum davranışlarını olumsuz etkileyeceği görüşünü dile getiriyor.

İşgücü Bakanlığı, büroların tam kapasiteyle çalışmaya ne vakit dönebileceğine dair net bir tarih vermezken, bu durumun salgının seyrine göre farklılık göstereceğini belirtiyor.

Öğrencilerin ise yüzde 66’sı uzaktan eğitimden rahatsız

Endonezya çapında yeni eğitim ve öğretim devresi başlamasına karşın, yükselen vakalar nedeniyle kırmızı ve turuncu kategorideki bölgelerde yüz yüze eğitimin başlamasına şimdilik izin verilmedi.

Vakaların az bulunduğu bölgelerde ise okulların tekrar açılması, bölge yönetimi, okul yönetimi ve ailelerin ortak kararına bırakılmış durumda.

34 eyalet çapında oluşturulan incelemeye göre, Endonezyalı öğrencilerin yüzde 66’sı detaylı nedenlerden ötürü uzaktan eğitimden verim alamıyor.

Uzaktan eğitimde en büyük engelin öğretmenlerin rehberlik eksikliği bulunduğunu bildiren öğrenciler, detaylı bölgelere göre de kaynaklara erişimde televizyon, bilgisayar ve internet desteğinden yoksun olduklarını vurguluyor.

Çin’de okullar alınan önlemlerle yeni normale dönüyor

Çin’de salgının denetim altına alındığı Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde okullar nisan ayında tekrar açıldı. Öğrenciler günlük ateş ölçümü, yeşil sağlık kodu taşıma, seyahat ve virüse yakalanan şahıslarla ilişki edip etmediği göz önünde bulundurularak ders başı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi 15 Mayıs’ta yaptığı bildirimde salgının büyük ölçüde denetim altına alındığını bildirirken, Çin Eğitim Bakanlığı ise 13 Haziran’da ülkedeki öğrencilerin yüzde 71’ini meydana getiren 197 milyon öğrencinin Kovid-19 önlemleri altında okullarda ders başı yaptığını duyurdu.

Ülkede 1 Eylül’de başlayacak yeni öğretim devresinde Çin Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı yol haritasına göre ülkedeki bütün üniversite, lise, ortaokul, ilkokul ve kreşler aşamalı şekilde tekrar açılacak.

Öğrencilerin bulunduğu bölgelerde salgın haline göre düşük, orta, yüksek risk grubuna göre Kovid-19 önlemler uygulanacak. Salgın haline göre düşük risk bölgesinde tespit edilen öğrencilerin virüs riski taşımadıklarını gösteren yeşil kodu gittikleri okullara ibraz etmesi ders başı yapmaları amacıyla yeterli olacak. Orta ve yüksek risk bölgesindeki öğrencilerin ise okula başlamadan bir hafta evvel nükleik asit testi yaptırmaları gerekiyor.

Üniversite seviyesi okullarda öğretmen ve öğrencilere maske takma mecburiluğu bulunmazken, daha düşük seviyedeki öğrencilerin maske takması gerekiyor. Kreş ve anaokullarında ise çocuklarını okula getiren velilerin okullara girmesine izin verilmiyor.

Diğer taraftan bütün okullarda dezenfeksiyon çalışmalarının yapılması, yemekhanelerin hijyenikliği ve havalandırılması, sosyal uzaklık kuralına uyması, ateş ölçümü gibi salgınla mücadele önlemleri uygulanacak.

Salgın devresinde 300 milyondan çok birey uzaktan çalıştı

Çinli İyiou Düşünce Kuruluşu’nun nisan ayında duyurduğu 2020 Uzaktan Çalışma Araştırma Raporu’na göre, salgın yoğun bulunduğu devre ve ardından 300 milyonu aşkın insan uzaktan çalıştı. Bu çerçevede ülkede uzaktan çalışma piyasasının büyüklüğü 44 milyar 800 milyon yuanı (yaklaşık 6 milyar 470 milyon dolar) çıktı.

Puhua Sanayi Araştırma Enstitüsü’nün mayıs ayında duyurduğu rapora göre ise şubat ayının ikinci %50 sinde ülkede bütün sektörlerin iş başı yapmaya başlamasıyla beraber uzaktan çalışmak amacıyla sarfedilen mobil aplikasyonları kullananların adedi 400 milyonu aştı.

Bununla beraber 18 milyonu aşkın şirket uzaktan çalışma sistemine geçti. Çok sayıda video konferans hizmeti veren mobil uygulamaların kullanıldığı uzaktan çalışma piyasanın büyüklüğünün 2024’te 60 milyar yuanı (yaklaşık 8,67 milyar doları) geçmesi bekleniyor.

İkinci dalga endişesi sürse de aşı virüse karşı umutları artırıyor

Salgının geniş çaplı denetim altına alındığını açıklanmasının ardından ülkenin kuzeydoğusundaki Heylongciang ve Cilin eyaletleriyle başkent Pekin’deki Şinfadi toptancı besin sektöründe meydana çıkan ve süratle yükseliş gösteren vakalar ardından ülkede ikinci dalga endişesi etkisini sürdürüyor.

Bu arada. devlete ait ilaç firması Sinopharm’ın ürettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının sene sonuna kadar pazara sunulmaya hazır olacağı duyurusu salgınla mücadelede umutları artıyor.

Japonya’da yüzde 70 uzaktan çalışma hedefi

Japonya’da Başbakan Abe Şinzo hükümetince uygulamaya eklenilen nisan-mayıs aylarındaki inanılmaz hal devresinde, sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen, ülke çapında ufak ve orta ölçekli firmalardan evden çalışma programına geçmeleri istendi.

Ülkede “Kapalı, Kalabalık, Kısa Mesafe“ ortamlarından yüzde 70-80 orantısında kaçınılması, OHAL devresinde günlük vaka adetlerini 100’ün altına indirdi.

OHAL’in mayıs sonucunda sona ermesi ve sosyo-ekonomik hayatın kademeli olarak normale döndürülmesiyle, vaka oranlarında haftadan haftaya artış gözlendi.

Kovid-19 tedbirlerinden mesul kabine delegesi Nişimura Yasutoşi, geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada, şirketlerden çalışanlarının yüzde 70’ine uzaktan çalışma basitliği sağlamalarının talep edileceğini belirtti.

Evden çalışma etkinliklerinin sürdürülmesini talebine rağmen, Japonya’da çalışanlar ciddi bir rahatsızlık yaşamadıkları sürece fiilen işlerine gidiyor.

Japonya Verimlilik Merkezi’nin mayıs anketinde yüzde 31 olarak açıkladığı ülke çapında uzaktan çalışma seviyesi, temmuz anketinde 20’lere düştü.

Kalkınmış ülkeler arasındaki en düşük oran

Nippon Araştırma İlerleme Enstitüsü ile Keio Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Öğretim Görevlisi Toşihiro Okubo’nun ortaklaşa hazırladığı rapora göre, kalkınmış ülkeler arasında Japonya en düşük uzaktan çalışma seviyesine sahip.

İletişim sektörü, yüzde 27’lik oranla ülkede evden çalışmanın en çok gerçekleştirildiği sektör olarak öne çıkıyor. Onu, enformasyon yüzde 23, imalat yüzde 14, finans ve sigorta yüzde 13, elektrik, su, gaz hizmetleri yüzde 12 seviyesiyla takip ediyor.

Sağlık, restoran ve konaklama, ulaşım sektörleri ise yüzde 6’dan düşük uzaktan çalışma seviyesi sergiliyor.

Ülke çapında evden çalışma programı en çok Tokyo ile çevresindeki Kanagawa, Saitama, Çiba, ile İbaraki, Hyogo, Şimane’de görülüyor.

Anneler hem eş hem de çocuğun evde olmasını gerilimli buluyor

Tokyo Tıp Üniversitesi’nde 20 ila 80 yaş arası 1200 şahsa oluşturulan son ankete göre, salgın sürecinde kendilerini yeteri kadar iyi hissetmese de iştirakçilerin yüzde 62’si iş yerine gitti.

Bir sigorta firmasının 6 yaşından ufak bir ya da aniden çok çocuğa sahip 1100 evli erkek ve kadınla haziranda yaptığı ankete göre de babaların yüzde 70’i hem evden çalışma hem de çocuk yetiştirme içeriğine pozitif yaklaşıyor.

Babaların yüzde 20’si çocuk bakımına daha proaktif katıldığını, yüzde 18,5’i çocuklarla ilişkilerini güçlendirdiğini belirtirken, annelerin yüzde 40’ı ise hem eş hem de çocuğun evde bulunmasının ömürlerine gerilim kattığını ifade etti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri