Genel

Assange’ın ABD’ye iade davası Kovid-19 nedeniyle ertelendi

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade davası, Washington'u temsil eden avukatlarından birinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) taşıyabileceği şüphesiyle ertelendi.

Abone Ol  
 

Londra’daki Old Bailey Mahkemesinde görülen davada, hakim Vanessa Baraitser, “Davadaki avukatlardan birinin virüse maruz kalmış olabileceği hususu ile ilgili bilgilendirildim. Test neticesinun belli olmasının yarını bulabileceği söylendi. Durumun belirsizliği nedeniyle duruşmalar, test neticesi belli imkan kadar ertelenmeli.” dedi.

Assange’ın avukatı Edward Fitzgerald ise gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin avukatının Kovid-19 taşıdığının varsayılması gerekliliğini vurgulayarak, “Eğer bu doğru varsayımsa aslında de burada olmamalıyız. Bu, Kovid-19’un burada, mahkeme salonunda bulunduğu manasına geliyor ve ne kadar yayıldığını söylemek de olası değil.” diye konuştu.

İngiliz basını, ABD’yi temsil eden avukatlardan birinin eşinde virüs görüldüğünü, söz hususu avukatın test yaptırdığını yazdı.

Duruşmaların pazartesine kadar ertelenmesine karar verildi.

7 Eylül’de başlayan duruşmaların tamamlanmasının ay sonunu bulması, kararın açıklanmasının da haftalar hem de aylar alması bekleniyor.

175 seneye kadar ceza alabilir

ABD, Londra’nın dışındaki Belmarsh Hapishanesinde tutulan Assange’ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında bulunduğu 18 suçtan yargılamak amacıyla İngiltere’den iadesini istiyor.

İade edilmesi halinde 175 seneye kadar hapis cezası alabileceği belirti edilen Assange’ın destekçileri, gazetecilik örgütleri ve insan hakları grupları, İngiltere’ye iade isteğini reddetme çağrısı yapıyor.

Dava süreci

Assange’ın kurduğu Wikileaks, 2010’da, aralarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda saklı belgeyi yayımlamıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, ile ilgili tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar amacıyla İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve “kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten” tutuklanmıştı.

Mahkeme, Assange’ı bu suçtan 50 hafta hapse mahkum etmişti. 50 haftalık cezasını dolduran Assange’ın iade isteği kapsamında tutuklu kalmasına karar verilmişti. İade davasının ilk turu şubatta görülmüş, mayısta yapılması plan edilen ikinci tur ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 7 Eylül’e ertelenmişti.

Muhabir: Hasan Esen

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri