GenelGündem

ASPİLSAN enerjisiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katıyor

Türkiye'nin yerli sermayeyle kurulan milli kuruluşlarından ASPİLSAN Enerji, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kara, hava ve denizde ihtiyaç duyduğu uzun yaşamlı bataryaları üreterek savunma sanayisine destek veriyor.

Abone Ol  
 
66 / 100

Türkiye’nin yerli sermayeyle kurulan milli kuruluşlarından ASPİLSAN Enerji, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kara, hava ve denizde ihtiyaç duyduğu uzun yaşamlı bataryaları üreterek savunma sanayisine destek veriyor.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde 1981’de hayırsever iş adamlarının katkılarıyla kurulan ASPİLSAN Enerji, askeri birliklerin ihtiyacına göre, kullanılan cihazlara özgü pil ve bataryalar üreterek, TSK’nin gücüne güç katan önemli firmalardan biri oldu.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, AA muhabirine, şirketin, 1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı esnasında edinilen tecrübelerden yola çıkarak kurulduğunu söyledi.

Savunma sanayisi için stratejik bir malzeme olan bataryaların ASPİLSAN Enerji doğrultusundan üretildiğini izah eden Özsoy, başka sektörlerin batarya gereksiniminin karşılanmasına yönelik çalışmalar da yürüttüklerini ifade etti.

Özsoy, firma olarak aşağı yukarı 300 tür telsiz, silah, termal, robotik ve medikal batarya ve batarya sistemleri ürettiklerini dile getirdi.

Akıllı batarya idare sistemleri ile alakalı çalışmaların da devam ettiğini belirten Özsoy, şunları kaydetti:

“Türkiye’de tek yapımcısı olduğumuz nikel kadmiyum akülerimiz uçak ve helikopterler başta olmak üzere, raylı sistem araçlarında, deniz araçlarında, gemilerde ve insansız hava araçlarında kullanılmaktadır. Son dönemde şirketimiz açısında önemli bir etkinlik kısmı olarak ön plana çıkan enerji depolama sistemlerinin dizaynına ve üretimine başlanmıştır. Hem de üretimini yaptığımız batarya ve pil bloklarının şarj cihazlarının da üretimini yapmaktayız. Özel dizayn şarj kabinleri ile batarya test cihazları da geliştirdiğimiz ürünlerdendir.”

Ar-Ge çalışmaları sürüyor

TSK’ye son yıllarda önemli katkı sağladıklarına değinen Özsoy, “Savunma sanayimizin ihtiyaç duyduğu telsiz bataryaları, gece görüş sistemi bataryaları, karıştırıcı sistem bataryaları, mayın tarama ve bomba imhalarında kullanılan robotik sistem bataryaları, roket ve güdüm kitlerinde kullanılan pil ve bataryalar, anti-torpido bataryaları, tanksavar sistem bataryaları gibi araçların enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik bütün batarya sistemlerini tasarlamakta ve üretmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Şirket yapısında üç Ar-Ge merkezi bulunduğunu izah eden Özsoy, Kayseri Ar-Ge Merkezinin çalışmalarını bataryalar üstüne yoğunlaştırdığını, batarya paketlerinin elektronik dizaynı, mekanik dizaynı ve program geliştirmeleri üstüne çalışmalar gerçekleştirildiğini vurguladı.

Özsoy, Avrupa Batarya Birliği ile Hammadde Birliği’ne bu yıl üye olduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri