Sağlık

Aşı Ancak 2021 Ortasında Çıkabilir

Biontech şirketi 2020-2021 yıllarını kapsayacak aşının tedarik anlaşmalarıyla ilgili pek çok farklı hükümetle görüşmelerin sürdüğünü belirtti

Abone Ol  
 
64 / 100

Koronavirüs pandemisine karşı aşı çalışmaları dünyanın dört bir tarafında hızla devam ederken, üretici firmalar da ülke hükümetleri ile tedarik anlaşmaları kapsamındaki görüşmelerini hızlandırdı.

Dünya Sağlık Örgütü ise aşı konusunda temkinli açıklamalar yapıyor. Şu an 20’nin üzerinde aşı çalışmasında klinik araştırmaların devam ettiğini belirten üst düzey bir Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, söz konusu çalışmalara ilişkin tatmin edici ve kesin sonuçların ise ancak 2021 yılının başında alınabileceğini kaydetti. Yetkili, söz konusu aşılardan başarılı olanların küresel ölçekte kitlesel bir biçimde kullanımı için ise 2021 yılının ortasına kadar beklenebileceğini belirtti.

Koronavirüs pandemisine karşı pek çok ülkede aşı çalışmaları devam ediyor. Bunun yanında üretici firmalar, hükümetler ile tedarik anlaşmaları kapsamında görüşmeler gerçekleştirmeye de başladı. Bu kapsamda Almanya merkezli Biontech firması, geliştirme aşamasında olduğu korona virüs aşısı ile ilgili ilk tedarik anlaşmasını imzaladı. Anlaşma kapsamında, çalışmaların bitirilmesi ve gerekli izinlerin alınması durumunda “BNT 162” adlı aşı adayı 30 milyon dozu aşkın seviyede İngiltere’ye gönderilecek. Biontech şirketi 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak tedarik anlaşmaları ile ilgili pek çok farklı hükümetle de görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Aşı Ancak 2021 Ortasında Çıkabilir 2 – biontech

Umut Verici Bulgular Var

İngiltere ile tedarik anlaşmasına imza atan Biontech ve Pfizer şirketlerinin RNA bazlı adı çalışmalarına dair ilk elde edilen bulguların ise umut verici olduğu belirtildi. 18 – 55 yaşları arasında yer alan 45 adet sağlıklı insan üzerinde denenen aşıda korona virüse karşı antikor üretiminin gerçekleştiği gözlenmişti. Söz konusu antikorların korona virüse karşı hangi derecede koruma sağladığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Bu kapsamdaki araştırmaların ise 30 bini aşkın denek üzerinde devam ettirildiği belirtiliyor.

Biontech ve Pfizer firmalarının yanında dünyanın pek çok bölgesinde pek çok şirket tarafından aşı çalışmaları devam ettiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü ise bu çalışmaların birinden veya birkaç tanesinden başarılı ve net sonuçların elde edilmesinin 2021 yılını bulabileceğini belirtiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri