DünyaGenel

Arjantin’de hükümete destek gösterisi

Başkent Buenos Aires'in merkezinde detaylı sendikalar, STK'lar ve hükümete yakın kesimlerin çağrısıyla toplanan binlerce kişi, Peron'un 17 Kasım 1972'de sürgünden dönüşünün yıl dönümünü kutlamak ve hükümet kanadının hazırladığı servet vergisi yasa tasarısını desteklemek için gösteriler düzenledi.

Abone Ol  
 
66 / 100

Başkent Buenos Aires’in merkezinde detaylı sendikalar, STK’lar ve hükümete yakın kesimlerin çağrısıyla toplanan binlerce kişi, Peron’un 17 Kasım 1972’de sürgünden dönüşünün yıl dönümünü kutlamak ve hükümet kanadının hazırladığı servet vergisi yasa tasarısını desteklemek için gösteriler düzenledi.

Göstericiler, tasarının Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisinde tartışıldığı sırada, Ulusal Kongre Binası’na kadar yürüdü ve buradaki meydanı dolduran göstericiler Fernandez hükümetine destek sloganları attı.

Göstericilerin kent merkezindeki caddeleri otobüslerle, kamyonlarla ve düzenledikleri yürüyüşlerle trafiğe kapatması nedeniyle ulaşımda aksaklıklar yaşandı.

Akşam saatlerinde başlayan gösterilerin geç saatlere kadar devam etmesi bekleniyor.

Arjantin’de “Peronist Militanlık Günü”

Arjantin’in adına siyasi akımların oluşturulduğu Devlet Başkanı Peron, 1955’te hükümetine düzenlenen darbenin sonrasında İspanya’ya sürgüne gönderilmiş ve 17 Kasım 1972’de Arjantin’e dönmüş ve 1973’te düzenlenen tercihleri yüzde 61 oy alarak kazanmıştı.

Ülkede, sahip olunan hükümet de dahil, Peronizm görüşünü benimseyen kesimler her yıl 17 Kasım’ı, “Peronist Militanlık Günü” olarak kutluyor.

Arjantin’de detaylı dallara bölünmüş politik bir akım olarak ülke siyasetinde mühim bir yere sahip Peronizm (Peronculuk), sosyal adalet ve milliyetçilik anlayışıyla, eski Devlet Başkanı Juan Domingo Peron’a ithafen kuruldu.

Servet vergisi

Arjantin’de tam adı “Büyük Servetlerin Olağanüstü Dayanışma Katkısı Kanunu” olan, “zenginlik vergisi” olarak da tanınan servet vergisi, ülkede 200 milyon Arjantin pesosu (resmi dolar kuruyla aşağı yukarı 2 milyon 500 dolar) ve daha çok serveti olanlardan yüzde 2 ila 3,5 arasında vergi alınmasını kapsıyor.

Ülkede aşağı yukarı 12 bin kişiyi etkileyecek ve sadece bir kere alıncak vergiyle aşağı yukarı 300 milyar Arjantin pesosu (3.8 milyon dolar) değerinde mahalli paranın elde edilmesi öngörülüyor.

Tasarının, Temsilciler Meclisinden geçmesi halinde, Kongre’nin üstü kanadı Senato’da oylanacak. Burada da onaylanması halinde devlet başkanı doğrultusundan yürürlüğe konulacak.

Eski Devlet Başkanı ve şimdiki Devlet Başkanı Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner’in oğlu milletvekili Maximo Kirchner’ın hazırladığı servet vergisi nisan ayında gündeme gelmiş ve ülke muhalefeti doğrultusundan eleştirilmişti.

Son senelerde ekonomik krizle boğuşan Arjantin’de Alberto Fernandez hükümeti, ülkenin içinde varolduğu durumdan eski Devlet Başkanı Mauricio Macri ve onun neoliberal politikalarını mesul tutarken, ülke muhalefeti ise son bir senede Arjantin pesosunun yabancı para karşısında ciddi değer kaybedişinden, vergiler nedeniyle büyük şirketlerin merkezlerini Arjantin’den taşımalarından hükümeti mesul tutuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri