Ekonomi

Arçelik’e İngiltere Kraliyet Akademisi’nden özel ödül

 Arçelik’in Güney Afrika’da etkinlik gösteren şirketi Defy’ın ürettiği vantilatör, Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering) doğrulusunda Pandemi Hizmeti Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Abone Ol  
 
65 / 100

 Arçelik’in Güney Afrika’da etkinlik gösteren şirketi Defy’ın ürettiği vantilatör, Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering) doğrulusunda Pandemi Hizmeti Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Arçelik açıklamasına göre firma Kovid-19 tedavisinde kritik ehemmiyet taşıyan vantilatör üretimiyle Türkiye’den sonra global ölçekte de mühim bir başarı kazandı.

Ödüle layık görülen ventilatör, dar gelirli ülkelerin üretim edebilmesi sağlamak hedefiyle İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin katkılarıyla kurulan ve Arçelik’in Defy ve Beko UK şirketleriyle destek verdiği kuluçka merkezi “Open Vantilatör System Initiative” doğrulusunda geliştirildi.

Arçelik dünyanın detaylı bölgelerine sunulan kuvvetli Ar-Ge’si ve toplumsal yarar merkezli yaklaşımıyla günün koşullarına ideal inovatif teknolojilerin geliştirilmesine liderlik ediyor. Arçelik bünyesindeki Güney Afrika’nın en büyük ev aletleri yapımcısı olan Defy, ülkenin önde gelen kara savunma çözümleri yapımcısı Denel Land Systems ve Cambridge Üniversitesi güçlerini birleştirerek, Koronavirüs salgınıyla mücadelede mühim bir başarı elde etti. Pandemi dehemmiyetinde Cambridge Üniversitesi’nin katkılarıyla İngiltere’de kurulan ve Arçelik’in Defy ile Beko UK şirketleri ile destekçileri arasında yer aldığı Open Vantilatör System Initiative, solunum cihazı geliştirdi. Geliştirilen vantilatör, Arçelik’in Güney Afrika’daki şirketi Defy doğrulusunda üretildi. Defy bu üretimiyle Kraliyet Mühendislik Akademisi’nin (Royal Academy of Engineering), Başkanın Pandemi Hizmeti Özel Ödülü”nü (The President’s Special Awards for Pandemic Service) almaya hak kazandı.

– İngiltere’de geliştirildi, Arçelik Defy ile Güney Afrika’da üretti

Open Vantilatör System Initiative doğrulusunda İngiltere’de tasarlanan ve 115’inci senesini kutlayan Defy’ın KwaZulu-Natal’daki Jacobs fabrikasında üretilmeye başlanan vantilatör Afrika’da yoğun bakım servislerinde kullanılabilecek kalitedeki ilk solunum cihazı olma özelliğini de taşıyor. Vantilatör, Kovid-19 virüsünün yanı sıra, pnömonik hastalıklar da dahil, çoğu hastalığın tedavisinde kullanılabilecek. Cihaz, ulusal Zulu ve Xhosa dillerinde hayat manasına gelen “Impilo” ismini taşıyor. Cihazın üretimi ulusal ekonominin desteklenmesi yönünden da anlamlı. Defy, vantilatörün üretiminde 17 ulusal tedarikçi ile beraber çalışıyor.

Arçelik, Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Biyosis, Baykar ve Aselsan iş birliği ile Türkiye’nin ilk yerli solunum cihazını üretti. Arçelik’in kar hedefi gütmeden Çerkezköy’deki Elektronik İşletmesi’nde ürettiği vantilatörler, gereksinim sahibi 18 ülkeye de gönderildi. Bu ülkeler arasında pandemiden ağır şekilde büyülenen Afrika ülkeleri Somali, Çad, Nijerya, Nijer ve Libya da bulunuyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri