Ekonomi

Aras Kargo’nun yönetiminde “kadın-erkek” eşitliği var

Kadın-erkek dengesini gözeterek meydaan getirdiği idare ve çalışan kadrosuyla eşitliğin ehemmiyetine ilgi çeken Aras Kargo'nun idareinin yarısı bayanlardan oluşuyor.

Abone Ol  
 

Kadın-erkek dengesini gözeterek meydaan getirdiği idare ve çalışan kadrosuyla eşitliğin ehemmiyetine ilgi çeken Aras Kargo’nun idareinin yarısı bayanlardan oluşuyor.

Aras Kargo’nun açıklamasına göre, şirket, erkek egemen bir sektör olarak tanınan kargo sektöründe, bayan istihdamını artırmaya yönelik izlediği siyasetyla idarede de bayan-erkek dengesini sağladı.

Aras Kargo’nun 8 şahıstan meydana gelen idare ekibinin yarısını bayanlar oluşturuyor. BM Kadınları Güçlendirme prensiplerini imzalayan ilk kargo şirketi olan Aras Kargo, bayan çalışanlara yönelik programlarıyla sektördeki lider yerini koruyor. Şirkette, içlerinde genel merkez yöneticileri, şube müdür ve temsilcileri, kurye, yedek parça yöneticisi ve teknisyenlerin de dahil bulunduğu 1.700’e yakın bayan vazife yapıyor.

Açıklamada mevzuya dair görüşleri yer alan Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, bu rakama ulaşmalarında BM Kadınları Güçlendirme Prensipleri’ni imzalamalarının ve üst idare ekibinin yarısının bayan yönetici olmasının rolünün büyük bulunduğunu vurguladı.

Ayyarkın, atılan imzayla şirket insan kaynakları siyasetlarında radikal bir karar alarak bayan çalışan adetlerini çoğaltmak üzere bir kota koyduklarını kaydetti.

– “Yeni rollere bayan çalışan önerilmesi şirket içersinde primle teşvik ediliyor”

Aras Kargo İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Selda Özacar ise bayan istihdamını çoğaltmak adına uyguladıkları insan kaynakları çalışmalarına değinerek, bayan çalışan miktarını çoğaltmak amacıyla koydukları kotanın yanı sıra, bayan çalışan öneren personellerine, önerdikleri birey işe alındığında prim verildiğini bildirdi.

Annelere elastik çalışma saati uyguladıklarını kaydeden Özacar, şu açıklamalarda bulundu:

“Çalışanlarımızın bebekleri bir yaşına gelinceye kadar her gün iki saat süt izni, 1-3 yaş arası çocuğu olan annelere de her gün bir saat bebek bakım izni ve cumartesi izin veriyoruz. Annelere okulun ilk ve karne günü ile aşı günlerinde izin programı getirdik. Genel müdürlüğümüzde ve bölgelerimizde tertemiz emzirme odalarımız bulunuyor. Kadınlara yönelik yürüttüğümüz bütün bu program ve tedavi çalışmaları ile de bayan çalışanlar doğrulusunda da bilhassa tercih edilen marka olduk.”

– “Müşteri tecrübesini insancıl programlar ile kolaylaştırmayı hedefliyoruz”

Aras Kargo Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Billur Kaymak Burkutoğlu da 41 senelik köklü bir geçmişe sahip olan Aras Kargo’nun en mühim odaklarından birisinin insancıl programlar ile müşteri deneyiminde fark sağlamak bulunduğunu bildirdi.

Bu odak tarafında bütün ilişki noktalarında bayan, erkek, çocuk, 65 yaş üstü olmak üzere bütün müşterilerin değişen greksinimlerini belirleme etmek ve buna ideal çözümler ilerletmek üzere çalıştıklarını kaydeden Burkutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Şirketimiz bayanlara yönelik pozitif ayrımcılık, etraf arkadaşı vasıta filosu, sahil temizliği, hayvanlara mama kabı desteği, Kansersiz Hayat Derneği ile iş birliği, 65 yaş üstü müşterilerin pandemi dehemmiyetinde kargolarının bedava taşınması, Esnaf Kargo programı ile istihdama katkı sağlanması gibi pek çok insancıl programlara imza atıyor. Müşterilerimizin hayatını lider insancıl programlar ile basitleştirmek amacıyla çalışmalarımızı artıracağız. Marka maskotunda dahi bayan-erkek eşitliğini gözeten ender kurumlardanız. Aras Kutu Adam ve Kutu Kadın karakterlerinin bu yönde farkındalık sağlama rolü var.”

– “Kadınlar analitik düşünme becerileri ve detaycı yapıları ile fark oluşturuyor”

Aras Kargo Mail İşler Genel Müdür Yardımcısı Filiz Evren, finansal başarının, şirketlerin varlıklarını sürdürmeleri ve yeni amaçlar saptamaları noktasında çok kritik bir ciddiye sahip bulunduğunu aktardı.

Bu noktada ekibi ile beraber çok etkili kararlar alarak başarıya ulaştıklarını kaydeden Evren, “Finans sektörü çoğunluklu olarak erkek egemen bir yapıya sahip olmasına karşın bayanlar analitik düşünme becerileri ve detaycı yapıları ile fark oluşturabiliyorlar.” ifadesini kullandı.

Aras Kargo’da 13 senedir çalışan ve şirketin kendi ortamında yetiştirdiği çok sayıdaki yöneticilerden birisi olan Aras Kargo Baş Hukuk Müşaviri Leyla Albaş, bayanların ilgi ve ayrıntılara verdikleri ehemmiyet yardımıyla vazife aldıkları her pozisyonda ilerleyebileceklerini vurguladı.

Altaş, “13 senedir çalıştığım Aras Kargo ailesine katıldığım ilk günden bu yana her adımımda cesaretlendirildim. Şirketimiz ortamında kariyer basamaklarını sırayla atlayarak idare ekibine kadar yükseldim. Bir bayan olarak kıymetli bulunduğumu ve çalıştığım şirketin terfi konusu ile ilgili bayan erkek farkı gözetmeksizin adil bir siyaset izlediğini her gün hissettim.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri