Genel

Arap dünyasından Türkiye’ye doğal gaz keşfi tebriği

Sosyal medya hesaplarından Türkiye'nin natural gaz keşfini kutlayan Arap dünyasının önde gelen gazeteci, yazar ve düşünce insanları memnuniyetini dile getirdi.

Abone Ol  
 

Sosyal medya hesaplarından Türkiye’nin natural gaz keşfini kutlayan Arap dünyasının önde gelen gazeteci, yazar ve düşünce insanları memnuniyetini dile getirdi.

Katarlı yazar Cabir el-Harami Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kardeş ülke Türkiye’nin başarısından memnun olduğum kadar, bu tarihi dönüm noktasında hatalı yerde saf tutan Arap ülkelerinin denk geldiği acı gerçekler nedeniyle üzgünüm.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ülkesi ve milleti amacıyla mücadele ettiğini” bildiren Harami, “Arap liderlerin ise kendi ülkelerini yok ederek kendi milletlerine karşı komplolar düzenlediklerini” vurguladı.

Ürdünlü Albay Muhammed el-Enesu ise “Tayyip Erdoğan gibi adil bir lideriniz varsa, Tanrı sizi korur.” derken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yalnız sözle değil, icraatleriyle de ülkesi amacıyla çalıştığını” ifade etti.

“Türkiye, bölgedeki yerini güçlendirdi”

Iraklı düşünür Muhammed el-Kubeysi ise “Türkiye Karadeniz’deki yeni enerji kaynağı keşfiyle bölgedeki eksen ülke yerini güçlendirdi.” yorumunu yaptı.

Kubeysi, “Tanrı’tan Müslüman Türk halkını nimetlendirerek ilerleme ve refah yolunda daha çok istikrara kavuşmasını ve fırsatlar vermesini diliyoruz.” temennisini ifade etti.

Moritanyalı düşünür Muhammed Muhtar Şankıti, Türkiye’yi keşiften dolayı kutlama ederek, “Türkiye Akdeniz’de enerji aradı, ama Karadeniz’de buldu. Tanrı dilediğini beklemediği yerden rızıklandırır.” değerlendirmesinde bulundu.

Cezayirli gazeteci Anya el-Efendi ise Fatih ve Yavuz gemilerinin Karadeniz’de 320 milyon metreküp natural gaz keşfettiğine ilgi çekerek, “İslam’ı yüceltenleri Tanrı da yüceltiyor.” ifadelerini kullandı.

Kuveyt Selefi Hareketi Genel Sekreteri Şeyh Hamid el-Ali ise sosyal medya hesabında şu ifadelere yer verdi:

“Türk kardeşlerimizin keşfettiği büyük kaynaktan dolayı duyduğu memnuniyeti biz de paylaşıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye’nin, tarihinin en büyük natural gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini belirterek, Fatih sondaj gemisinin, 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp natural gaz rezervi keşfettiğini duyurmuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri