GenelGündemHaber

Arama kurtarma ekibi Ayda Gezgin’in hayata tutunma anını anlattı

Bilecik M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda vazifeli ekip başkanı Serhat Seymen, yaptığı açıklamada, Ayda'nın, Türkiye'nin umudu olduğunu söyledi.

Abone Ol  
 
63 / 100

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde bölümde 6 gün çalışma yapan Bilecik İHH Arama Kurtarma Ekibi, umutların azaldığı anda kurtarılarak ülkeyi sevince boğan Ayda Gezgin’in yaşama tutunmasının sevincini yaşıyor.

Bilecik M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda vazifeli ekip başkanı Serhat Seymen,  yaptığı açıklamada, Ayda’nın, Türkiye’nin umudu olduğunu söyledi.

Depremin ardından Doğanlar Apartmanı, Barış Sitesi ve Rıza Bey Apartmanında vazife aldıklarını açıklayan Seymen, Ayda Gezgin’in bulunma anına dair şunları anlattı:

“O an, oradaki her bireyin mutluluktan ağladığı bir andı. Bir gün evvel anne ve 2 çocuğun naaşını yıkıntı altından çıkartmıştık, onun üzüntüsünü yaşıyorduk. O moral bozukluğunun ardından bu mutluluk bize çok büyük moral oldu. Ayda’nın annesine ulaşmaya çalışırken makinelerinin sessizliği ile beraber arkadaşımız Ahmet Bey bir ses duyduğunu söyledi, bölümde sessizliği sağlayarak yer belirlenmesi yapıldı. Ayda, üzerindeki eşyaların kaldırılması ardından AFAD koordinasyonunda sağ salim oradan çıkarıldı. Orada ekiplerin hepsi büyük bir mutluluğa ulaştı.”

“Orası duygunun en yoğun yaşandığı andı”

Üç yaşındaki Elif Perinçek’in de 65 saat sonra yıkıntıdan sağ çıkarıldığını hatırlatan Seymen, umutların kırıldığı anda Ayda’nın da herkesi mutlu ettiğini hatırlattı.

Ekiplerin birlik ve beraberlik ortamında Ayda’yı yıkıntıdan çıkartıp mutlulukla ambulansa taşıdığını hatırlatan Seymen, “Ayda yıkıntıdan eksiltildikten sonra 200 kişilik konvoyun arasından geçti, oradaki her bireyin göz bebeğine bakarak geçti. Orası duygunun en yoğun yaşandığı andı.” dedi.

Seymen, çıkarılan her canlının kendilerine umut olduğunu, İzmir halkının her vakit yanlarında olduğunu sözlerine ekledi.

İnfaz koruma memuru arama kurtarma gönüllüsü Çetin Karanlık da yıkıntıdan çıkarılan Elif ve Ayda amacıyla dua ettiklerini belirtti.

Mucizeye ortak olduklarını altını çizen Karanlık, “Orada ağlamamak amacıyla kendimizi zor tuttuk, hepimizin ailesi var. Olumsuzlukları gördükten sonra oradan bir çiçek gibi kız çocuğunun çıkması bize çok büyük moral oldu. Bilecik’e döndükten sonra da Elif ve Ayda ile ilgili bilgi aldık, televizyonda gördükçe yıkıntıdan çıkarılma anları aklımıza geliyor.” diye konuştu.

“Ayda bebeğin gülüşü ömrüm süresince bana umut olacak”

Yaklaşık 1 senedir ekipte yer alan Yasin Yasa ise ilk defa deprem bölümünde vazife aldığını belirtti.

Yasa, yaşadıklarını hiçbir vakit unutamayacağını söyleyerek “Enkazdan çıkartılan her canlı bize çok büyük umut oldu. Ayda bebeğin gülüşü ömrüm süresince bana umut olacak. Orada bir gülüşün çok büyükte yıkıntıa yansıdığını gördüm. Bütün çıkarılan canlıların ayrı bir sevinci vardı ama Ayda bize çok değişik bir umut oldu. Ayda’yı televizyonda gördüğümde içimi mutluluk ve mutluluk kaplıyor. Onu gördüğümde yaşama daha dayanıklı tutunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri