Ekonomi

Araç Üretiminde Ciddi Oranda Daralma

Araç üretim sayısında azalma var!

Abone Ol  
 

Traktör üretimi dışındaki toplam araç üretimi 2020 senesinin ilk yarısı kapsamında geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran yüzde 29 oranında düşüş yaşayarak 518 bin 727 adet seviyesinde gerçekleşti. Toplam araç ihracat seviyeleri de yüzde 37 oranında düşüş yaşayarak 402 bin 179 adete geriledi.

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından 2020 yılının ilk 6 aylık dönemine ait olan üretim ve ihracat seviyeleri ile pazar hakkında veriler açıklandı. Söz konusu veriler ışığında Ocak – Haziran döneminde yapılan toplam üretim geçtiğimiz senenin aynı 6 aylık dönemine nazaran yüzde 29 oranında azalarak 518 bin 727 adet seviyesinde gerçekleşti. Yalnızca otomobil üretimi ise yüzde 26 oranında düşüş yaşayarak 362 bin civarına geriledi. 2020 yılının ilk yarısı kapsamında gerçekleştirilen traktör üretimi ile beraber toplam üretim seviyesi ise 532 bin 249 adet olarak kayıtlara geçti.

2020 yılının başlarından itibaren etkisi hissedilen korona virüs pandemisi sebebiyle özellikle Mart ve Nisan aylarında üretim süreçlerine kademeli bir biçimde ara veren OSD üyelerinin neredeyse tamamı Mayıs ayına girilmesi ile beraber üretimine tekrar başladı ve Haziran ayı ile beraber üretim kapasitelerinde kademeli olarak artışa gitti.

Haziran ayı kapsamında toplam araç üretimi 103 bin 273 seviyesinde gerçekleşirken, bu rakam Nisan ayında 11 bin 164 düzeyine kadar gerilemişti. Mayıs ayında ise 63 bin 145 seviyesine yükselen araç üretimi normalleşme sürecinin halk ve ekonomi temellerinde daha çok oturması ile gittikçe artacaktır.

Araç Üretiminde Ciddi Oranda Daralma 2 – arac uretim 2

Salgının Büyük Etkisi Oldu

2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve Mart ayında ülkemizde ilk vakasına rastlanan korona virüs salgınının yoğun etkisi ile otomotiv sektörünün 2020’nin ilk yarısı itibariyle üretim kapasitesi kullanım oranı yüzde 52 düzeyinde seyretti. Her bir araç grubu bazında ise; otomobil ve hafif ticari araçlar için bu oran yüzde 53, ağır ticari araç segmenti için yüzde 34 ve traktörler için ise yüzde 36 seviyesinde gerçekleşti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri