Otomobil

Araç Sahiplerine İlgilendiren MTV Ödemeleri Başlıyor mu?

Abone Ol  
 

Ülke çapındaki tüm araç sahiplerini ilgilendiren bir konu olan MTV ödemeleri ne zaman başlayacak? 2020 yılı kapsamında alınması gereken MTV ödemelerinin 2. taksitlerinin ne zaman tahsis edilmesi gerekiyor? Cevaplar haberimizde…

Bir yıl içerisinde iki kere ödenmek zorunda olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), kapsamında bu senenin ikinci taksit ödemeleri bugün itibariyle başladı. Ülke çapındaki tüm araç sahiplerinin söz konusu ödemeleri gününde ve geciktirmeden yapması zorunlu görünüyor. İnternet aracılığı ile de gerçekleştirilebilen MTV ödemeleri, kişinin sahip olduğu motorlu aracın yaşına ve motor hacmine bakılarak hesaplanıyor.

Ülkemizdeki araç sahibi tüm vatandaşların yılda iki kere ödemek zorunda olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksit ödemeleri 1 Temmuz yani bugün itibariyle başladı. Bu kapsamda söz konusu vergilerin ilk taksidi Ocak ayı içerisinde ödenirken her sene olduğu gibi bu sene de ikinci taksitler Temmuz ayının başlangıcından itibaren tahsis edilmeye başlanıyor.

İnternet Üzerinden Ödeme Seçeneği

Motorlu Taşıtlar Vergisi uyarınca araç sahibi vatandaşların ödemek zorunda olduğu ücretler www.gib.gov.tr adresi aracılığıyla online olarak kredi kartı ile ya da vergi dairelerine giderek ödenebilir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı yetkilileri internet üzerinden ödeme imkanı olan vatandaşların bu yöntemi tercih etmesini ve vergi dairelerine yığılarak korona virüs salgını açısından yaratabilecekleri tehlikenin farkında olmalarının öneriyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi kapsamında her araç sahibi vatandaştan yılda iki kez tahsis edilen ücretler ise kişinin sahip olduğu aracın kaç yaşında olduğuna ve motor hacminin ne kadar büyük olduğuna göre değişiklik gösteriyor. Bu gibi hesaplamalar vatandaşların rutin olarak yaptırması gereken araç kontrolleri esnasında belirlenirken, söz konusu kontrolleri yaptırmamış olan kişilerin de vergi ödemesi esnasında sorun yaşamaması adına bu kontrollerini yaptırması gerekiyor. İlk taksitleri Ocak ayı içerisinde ödenmiş olan 2020 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde korona virüs salgını sebebiyle ortaya çıkan ekonomik sorunların araç sahibi vatandaşları nasıl etkileyeceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri