Otomobil

Araç Sahibi Olmak İsteyenler Dikkat!

Otomatik vitese sahip araçlara ilgi oldukça fazla!

Abone Ol  
 

Korona virüsün ortaya çıkardığı ekonomik etkileri minimuma indirmek adına kamu bankaları tarafından devreye alınan ülke tarihinin en düşük faizine sahip kredi destek paketleri ile beraber, ülke çapında araç satışları artış göstermeye başladı. Bu kapsamda araç sahibi olmak isteyen vatandaşların da dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Türkiye’de 2020 yılı içerisinde Ocak – Haziran dönemi arasında satışı gerçekleştirilen 203 bin 595 adet aracın 141 bin 750 adetini otomatik vitesli otomobiller oluşturdu. Bu süreç içerisinde otomatik şanzımana sahip olan araçların toplam satışlar arasındaki payı da yüzde 69,6 seviyesine kadar yükselirken, geçen seneye nazaran otomatik vitesli araç satışları yüzde 36,7 değerinden bir artış sergiledi. Ortaya çıkan söz konusu veriler ışığında Türkiye’de 2020 yılının ilk yarısı içerisinde satışı gerçekleştirilen her 10 araçtan 7’sinin otomatik şanzımana sahip olduğu anlaşılıyor.

Günümüz şartları içerisinde araç tercihi yaparken yakıt ve motor tiplerinin yanında aracın sahip olduğu şanzıman türü de oldukça önemli bir rol oynuyor. Özellikle trafiğin hayli yoğun olduğu şehir içlerinde kullanıcılarına daha konforlu bir sürüş imkanı sunan otomatik vitesli otomobillere olan talep de gittikçe artıyor.

Araç Sahibi Olmak İsteyenler Dikkat! 2 – otomatik vites
auto gear selector

Otomatik Vitesli Araç Satışlarında Patlama!

Korona virüs salgını kapsamında kamu bankalarının desteği ile ortaya konan düşük faizli kredi seçenekleri ile birlikte insanlar ikinci el araçlara yönelmeye başladı. Bu süreçte otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşıma araçlarını kullanma konusunda da kararsızlık yaşayan halk kendi ekonomik yapısı uyarınca araç satın almaya başladı. Yapılan araştırmalar ise araç tercihindeki otomatik vites seçeneğine karşı ilginin ne denli arttığını kanıtlar nitelikte. Ocak – Haziran ayı kapsamındaki araç satışlarında otomatik vitesli araçların toplam payı yüzde 69 dolaylarına ulaşırken manuel şanzımanlı araçlar ise yüzde 31 civarında kaldı.

Ülkemizdeki insanların oldukça büyük bir çoğunluğunun kalabalık şehir merkezlerinde yaşıyor olması ve trafik sorunundan muzdarip olması sebebiyle otomatik vitesli araçlara karşı ilginin arttığı tahmin ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri