Teknoloji

Apple’dan Samsung’a 1 Milyar Dolar Değerinde Ceza Ödemesi

Salgın sebebiyle öngörülen seviyelerin altında iPhone satışı yapılması sebebiyle Apple, Samsung'dan talep ettiği panel miktarını azalttı!

Abone Ol  
 
64 / 100

iPhone X modeli ile OLED panel sistemine geçişini gerçekleştiren Apple, bu anlamda en büyük rakiplerinden biri olan Samsung şirketi ile anlaşma yapmış ve panel üretim sistemini Samsung’a emanet etme kararı almıştı. Uzunca bir süredir panel üretimi hususunda birlikte çalışan teknoloji devi şirketler son günlerde ise oldukça garip bir iddia ile gündeme gelmiş durumda.

Apple ve Samsung şirketleri ile ilgili iddia kapsamında, Apple’ın OLED panel siparişleri sebebiyle Samsung markasına 1 milyar Dolar değerinde bir ceza ödemesi yaptığı belirtiliyor. İşte söz konusu cezanın detayları…

Şirketler arasında herhangi bir anlaşma gerçekleştirilirken, X firmasının Y firmasına 1 sene içerisinde Z miktarı kadar üretim yapmasını talep ettiği konusunda taahhüt verilir. Eğer söz konusu miktardan daha az sayıda ürün istenir ya da istenilen ürün adetinden daha az sayıda üretim gerçekleştirilirse firmalar birbirine tazminat ödeyebilir. Apple ve Samsung arasındaki ceza ödemelerinin de benzer bir durum sebebiyle ortaya çıktığı iddia ediliyor.

Apple’dan Samsung’a 1 Milyar Dolar Değerinde Ceza Ödemesi 2 – korona virus apple

Koronavirüs de Etki Etti

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2020’nin Mart ayı itibariyle tüm dünyaya yayıldığı gözlenen koronavirüs pandemisine karşı alınan önlemler kapsamında tüm sektörlerde olduğu gibi teknoloji alanında da hem üretimde hem de tüketimde büyük oranda kayıp meydana geldi. Bu kaybı yaşayan firmalardan birisi de dünyaca ünlü Apple firması oldu. Koronavirüs salgını sebebiyle öngörülen seviyelerin çok altında iPhone satışı yapılması sebebiyle Apple markası, Samsung’dan talep ettiği panel miktarını azaltmak zorunda kaldı. Yukarıda bahsettiğimiz ticari anlaşma kuralları çerçevesinde de Apple, Samsung’a tazminat cezası ödemek durumunda kaldı.

Söz konusu tazminat ceza miktarının ise 950 milyon doların üzerinde 1 milyar dolara yakın bir meblağa olduğu iddia edildi. Bu ödeme aktivitesinin Samsung markasının finansal raporlarına farklı bir kalem adı altında kaydedilmesi sebebiyle de net bir biçimde ortaya çıkarılamadığı belirtildi. Söz konusu iddialara Samsung veya Apple cephelerinden ise herhangi bir yanıt verilmedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri