Ekonomi

Antalya’ya gelen turist sayısı 1 milyonu geçti

Dünyanın en mühim turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya'da, vatan dışı uçak seferlerinin başlamasıyla yabancı turistte hareketlilik yaşanmaya başladı.

Abone Ol  
 

Dünyanın en mühim turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya’da, vatan dışı uçak seferlerinin başlamasıyla yabancı turistte hareketlilik yaşanmaya başladı.

Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, AA muhabirine, turizm sektörünün dünya çapında tarihin en zor dönemlerinden birini yaşadığını söyledi.

Gelişmelerin anlık değişebildiğini dile getiren Yavuz, son bir haftada dünyanın en çok turist alan bölgelerine birer birer seyahat uyarısı yaklaştığını belirtti.

Mayorko, Kuzey İspanya, Hırvatistan kıyı bölgesi, Fransa, Bulgaristan kıyılerinin şu süreçte engellerle boğuştuğunu açıklayan Yavuz, Antalya’nın ise bu süreçte çok büyük mücadele verdiğini kaydetti.

“8 ayda 1 milyon turistin gittiği çok çok destinasyon yoktur”

Özellikle Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın Antalya ve Türkiye turizmi yönünden son derece başarılı bir çalışma olduğunu altını çizen Yavuz, vatan dışına yönelik mühim reklamlar yapıldığını ve uygulamanın iyi bir şekilde anlatıldığını bildirdi.

Kentte, turizmin bilhassa temmuzda hareketlendiğini izah eden Yavuz, şunları söyledi:

“Antalya Havalimanından derlediğimiz istatistiki bilgilere göre, Antalya 19 Ağustos itibarıyla 1 milyon turisti yakaladı. Bu süreçte küçümsenmemesi gereken bir rakam. Belki tek bir turistin gelmediği bir 8 ay geçirebilirdik. 2020 senesinde 8 ayda 1 milyon turistin gittiği çok çok turizm destinasyonu olduğunu düşünmüyorum.”

Sezonun bitmesine aşağı yukarı 2,5 ay kaldığını açıklayan Yavuz, bundan sonra da Antalya ve Türk turizminin problemsiz ilerlemesi amacıyla alınan tedbirlerden katiyen ödün verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

İlk sırada Ukrayna yer aldı

Kente 31 ülkeden turistin yaklaştığını dile getiren Yavuz, 1 Ocak Ayı – 19 Ağustos tarihlerinde en çok turistin Ukrayna’dan yaklaştığını söyledi. İkinci sırada ise Ruslar’ın yer aldığını bildiren Yavuz, “Ukrayna’dan 299 bin 967, Rusya’dan 281 bin 398, Almanya’dan 221 bin 151, İngiltere’den 85 bin 850 turist tatil amacıyla Antalya’yı tercih etti.” dedi.

Yavuz, Antalya’yı 1 Ocak Ayı-19 Ağustos’ta ziyaret eden turist adedinin 1 milyon 87 bin 959 olarak kayıtlara geçtiğini sözlerine ekledi.

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri