Genel

Ankara Şeker Fabrikası yeni üretim dönemine girdi

Ankara Şeker Fabrikası’nın yeni üretim döneminde aşağı yukarı 21 bin ton melas üretmesi bekleniyor.

Abone Ol  
 

Türkşeker Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mücahit Alkan, Ankara Şeker Fabrikası’nın 2020-2021 üretim döneminde mühim rol oynayacağını belirterek, “Alkol ve yem sanayisinin en mühim ham maddelerinden olan melas üretimi de gerçekleştirecek olan Ankara Şeker Fabrikası’nın yeni üretim döneminde aşağı yukarı 21 bin ton melas üretmesi bekleniyor. Yoğunlukla besicilikte hayvan yemi olarak sarfedilen küspe üretiminin ise 130 bin ton olacağı ön görü ediliyor.” açıklamasında bulundu.

Türkşeker açıklamasına göre, Ankara Şeker Fabrikası 2020/2021 yeni üretim dönemini açtı.

Burada bir konuşma yapan Alkan, pandemi bundan dolayı her türlü tedbiri aldıklarını belirterek, “İnsanımızın içi rahat olsun. Şeker üretiminde problem olmayacak. Gerek özel sektör fabrikalarımız lüzum kooperatif fabrikalarımız lüzumse Türkşeker olarak Türkiye’nin lüzumsinim duyduğu şekeri hep birlikte üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ankara Şeker Fabrikası amacıyla çevresindeki 106 köyde 2 bin 269 çiftçinin, 109 bin 640 dekarlık alanda 610 bin ton pancar üretimi gerçekleştirdiğini açıklayan Mücahit Alkan, şu verileri verdi:

“Fabrika, 116 gün sürecek bu yılki şeker üretim sürecinde aşağı yukarı 465 bin ton pancarı işleyerek 60 bin ton şeker elde edecek. Ankara Şeker Fabrikası, 133 bin ton pancarı işlenmek üzere Kastamonu Şeker Fabrikası’na gönderecek. Alkol ve yem sanayisinin en mühim ham maddelerinden olan melas üretimi de gerçekleştirecek olan Ankara Şeker Fabrikası’nın yeni üretim döneminde aşağı yukarı 21 bin ton melas üretmesi bekleniyor. Yoğunlukla besicilikte hayvan yemi olarak sarfedilen küspe üretiminin ise 130 bin ton olacağı ön görü ediliyor.”

 

– Ankaralı çiftçiye 53 milyon lira avans ödendi

 

Mücahit Alkan, Ankara Şeker Fabrikası’nın çiftçiye bugüne kadar 53 milyon lira avans ödediğini belirterek, “Ankara Şeker Fabrikası pancar alım boyunca avans ödemelerine devam edecek. Pancar yapımcısinin yanı sıra sözleşmeli tarım kapsamında hububat, besin ve ayçiçeği yapan çiftçilere 5 milyon 770 bin lira avans desteği verildi.” diye devam etti.

 

– 2019-2020’de 7 milyon 300 bin ton pancar işlendi

 

Türkşeker Genel Müdürü Alkan, Türkşeker doğrulusunda 2020 yılında; 1.405 yerleşim biriminde, 38 bin 238 yapımcı doğrulusunda 1,2 milyon dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirildiğini ifade ederek, 2020-2021 üretim döneminde şirkete ait 15 şeker fabrikasında 7 milyon 300 bin ton pancar işlenerek 950 bin ton şeker üretilmesinin, bunun birlikteinde yan ürün olarak 320 bin ton melas, 2 milyon 200 bin ton yaş pancar posası elde edileceğinin ön görü edildiğini kaydetti.

Alkan, şunları kaydetti:

“Türkşeker, 94 senelik mazisi, marka değeri, kalifiye personeli, deneyimi, bilgi birikimi, süregelen örgüt yapısı ile ülkemiz şeker pazarında lider ve önder olma özelliğini devam ettirmektedir. Hedefimiz kıt kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak, verimlilik ve karlılık ilkeleri doğrultusunda, besin güvenliğinden ödün vermeden, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyarak, yüksek nitelik ve verimlilik odaklı, yükselen performans ile büyümeyi sağlamak, çalışanlarımızın iş sağlığı ve iş güvenliğini gözeterek, etrafa duyarlı, asgari maliyet azami verimlilikle standartlara ideal nitelikte şeker üretmektir.

Sürdürülebilirlik esaslı ileriki vizyonunu temsil eden ‘Yerli Üretimde Milli Değer’ markasını meydana getiren Türkşeker’in sektörde önder yerini daha da sağlamlaştırmak amacıyla, belirlediğimiz amaçlar istikametinde alacağımız aksiyonlarla çalışmalarımıza ara vermeden süratli ve kararlı bir şekilde devam etmekteyiz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri