EkonomiGenelGündemHaber

Ankara Keçisi yetiştiricilerine pozitif ayrımcılık

"Ankara Keçisi'nin yaşaması amacıyla lüzumlu destek sağlanacak"

Abone Ol  
 
65 / 100

Ankara Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, bu sene Ankara Keçisi yetiştiricilerine Tarım ve Orman Bakanlığınca pozitif ayrımcılık yapıldığını belirterek, “Yetiştiricilere 35 liralık anaç desteğine ek olarak 20 lira daha destek verilecek.” dedi.

Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sene ilk kez anaç koyun ve keçiye verdiği destek miktarlarının birbirinden değişiklik gösterdiğini ifade ederek, anaç koyun amacıyla 30, anaç keçi amacıyla 35 lira ödeme yapılacağını anımsatttı.

Son 4 senedir anaç koyun keçi takviyeleri amacıyla 25 lira ödendiğini fakat 2020 senesi destekleme miktarlarının arttığını dile getiren Kılınç, söz hususu artış oranının yüzde 20 düzeyine ulaştığına ilgi çekti.

“Ankara Keçisi’nin yaşaması amacıyla lüzumlu destek sağlanacak”

Ankara Keçisi amacıyla uygulanan desteklere de değinen Kılınç, şunları kaydetti:

“Bu sene Ankara Keçisi yetiştiricilerine Tarım ve Orman Bakanlığından pozitif bir ayrımcılık yapıldı. Ankara Keçisi yetiştiricilerine 35 liralık anaç desteğine ek olarak 20 lira daha destek verilecek. Ankara Keçisi yetiştiricilerinin anaç keçilerine verdiği toplam 55 liralık destek bizi ziyadesiyle memnun etti. Artan destekleme miktarları, yetiştiricilerimizi daha çok hayvan yetiştirmeye teşvik edecektir. Aynı vakitte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Ankara Keçisi’nin yaşaması amacıyla bu şekilde lüzumlu destek sağlanacaktır. ”

Kılınç, Bakanlık doğrultusundan “Ankara Tiftik Keçisi’nin Geliştirilmesi Projesi” amacıyla 1 milyon liralık bütçe ayrılarak teke ve kırkım makinesi dağıtımı gerçekleştirildiğine de işaret ederek, “Dağıtılan tekeler, lif kalınlıkları ölçülerek damızlık niteliği yüksek hayvanlardan seçildi. Sonuç olarak sürülerde kan değişimi sağlayarak verim ve niteliğin artırılması noktasında mühim bir adım atılmış oldu.” dedi.

Kırkım makinesi dağıtılmasının önemine de işaret eden Kılınç, yetiştiricilerin büyük çoklığı “kırkklık” tabir edilen makaslarla elle kesim yaptıklarını, bunun hem tiftiğin niteliğini düşürdüğünü hem de zAhmetli bulunduğu amacıyla daha uzun vakit aldığını bildirdi.

Kılınç, “Kırkım makinesiyle prosedür yapılınca hem lif uzunluğu standardı yönünden tiftik niteliği artıyor hem de yetiştirici daha az emek harcamış oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri