GenelGündemHaber

Ankara Devlet Opera ve Balesi ‘Kovid-19 sürecini’ sahneye taşıyacak

 ADOB'un, Napoli Gecesi, Azerbaycan Gecesi, Dünya Şarkıları gibi seçkin eserlerin sanatseverlerle buluşturulduğu faaliyet programında, pandemi sürecine ideal tekrar düzenlenmiş opera eserleri ve bale temsili de yakında yer alacak

Abone Ol  
 
59 / 100

ADOB’un, Napoli Gecesi, Azerbaycan Gecesi, Dünya Şarkıları gibi seçkin eserlerin sanatseverlerle buluşturulduğu faaliyet programında, pandemi sürecine ideal tekrar düzenlenmiş opera eserleri ve bale temsili de yakında yer alacak.

Türkiye’nin ilk operası olan Ankara Devlet Opera ve Balesinin ilk bayan müdürü, Türkiye’nin önde gelen soprano sanatçılarından Feryal Türkoğlu, AA muhabirine sezon çalışmaları ve aldıkları yoğun Kovid-19 önlemlerine dair bilgi verdi.

Türkoğlu, 9 Eylül’de konser dizisi ile açtıkları sezona, hassas bir şekilde devam ettiklerini belirterek, sürecin ilk bölümünü Ankaralı sanatseverlerin tedirginliklerini en aza indirmek, dinleyicilerin ve sanatçıların sağlıklılarını güvenliğini sağlamak adına yapılması gerekenleri planlamakla geçirdiklerini söyledi.

İki aydır “iki boş, bir dolu” olacak şekilde koltuk düzeni yaptıklarını izah eden Türkoğlu, kasım ayı itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının talimatıyla “bir boş, bir dolu” olacak şekilde seyircilere bilet satışı yaptıklarını aktardı.

Ekimde iki piyanolu Mozart Requiem konserini gerçekleştirdiklerini, koroyu maskeli ve mesafeli oturttuklarını, solistlerin de sahnede ve provalarda mesafeli çalıştıklarını ifade eden Türkoğlu, bu önlemler içersinde Cumhuriyet Bayramı Konseri ile sezonun ilk orkestralı konserini verdiklerini dile getirdi.

“Orkestralı konserlerimizi yapmaya devam edeceğiz ama onları da küçülttük. Nefesli çalgılarımız arasında pleksiler var. Orkestradaki üye miktarını konserlerde 25 bireyin üstüne çıkarmıyoruz. Olabilecek en yoğun Kovid-19 önlemlerini aldık. Sanattan taviz vermeden, sanatçılarımızın ve seyircilerimizin sağlığını güvenliğini sağlamak önceliğimiz.” diyen Türkoğlu, kurumun gün aşırı, sahnenin ise her çalışma ardından dezenfekte edildiğini vurguladı.

“Heyecanla seyircilerimizi bekliyoruz”

Türkoğlu, kasımda sezonun ilk opera temsili “Saraydan Kız Kaçırma”yı izleyicilerle buluşturacakları verisini vererek, “Kostümlü, dekorlu olarak, orkestranın sahne üzerinde ve geride, sanatçıların önde olduğu, mini mini oyunlarla, eserimizin kısaltılmış versiyonu ile yapıyoruz. Belirli bölümleri kestik. İki saat seyircimizi salonda tutmak istemedik. Heyecanla seyircilerimizi bekliyoruz.” diye konuştu.

Bale temsilleri ile sezonu açmayı çok istediklerini kaydeden Türkoğlu, fakat Kovid-19’un yayılımının artışıyla planladıkları temsilleri iptal ettiklerini, DOB Genel Müdürü, tenor Murat Karahan’ın da kendilerine bu hususta yardımcı olduğunu vurguladı.

Türkoğlu, “Bu dönemde sağlıktan öte bir şey yok. Dezenfektan, ayak paspası, kurumun sık sık temizlenmesi, çalışanların ve izleyicilerin ateşlerinin ölçülmesi ve HES kodu olmayan kimseyi binaya almamamız başlıca yaptıklarımız.” dedi.

Aralık sonucunda pandemiye özel bir baleyi sahneye koymaya hazırlandıklarına işaret eden Türkoğlu, şunları ifade etti:

“Uğur Seyrek koreografisiyle bale sahneleyeceğiz. Eserin ismi Kovid-19’dan esinlenilerek, ’19!’ oldu. Genel Müdürümüzün fikri. Diğer müdürlüklerimizden de bu tarz faaliyetler yapılmasını istedi. Pandemi bize pek çok şeyi hatırlattı. Uğur Seyrek’in librettosunda insanların pandemi sürecinde birbirlerinden uzaklaşmaları, sevdiklerimizden bedenen uzaklaşıp, kalben yakınlaşmamız gibi hassas duygularımız sahneye yansıtılıyor. Pandemiyi balede izlemek seyirciye değişik gelecektir. Çalışmalarımız başlamak üzere.”

Operadaki ilk bayan müdür

Müdürlük olarak Kovid-19 bundan dolayı uygulamaları hafta hafta, gün gün yaptıklarını, idareci olarak çalışanların sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla hassas davrandıklarını bildiren Türkoğlu, “Kurumun içersindeki dengeleri, idari ve sanatsal dengeleri 32 senedir aynı kurumda çalıştığımdan biliyorum. İdari anlamda derslerime çalışıyorum. Kurumun aynı vakitte sanat yönetmeniyim. İdareciliği ve sanatı bu sayede birleştiriyorum. Pandemi döneminde idareci olmak zor bir iş.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasım ayında, 11 senedir sahnelenen “Bir Tenor Aranıyor” eserinin yanı sıra dans ve müziği birleştiren Tango Gecesi, seçkin eserlerin seslendirileceği Puccini ve Napoli Gecesi ile Mozart Requiem seyirciyle buluşacak. 65 yaş üstü seyirciler amacıyla ayda en az iki temsil, saat 15.00’de sahnelenecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri