Ekonomi

Altında Sahtecilik Yapana Ağır Ceza Düzenlemesi Geliyor

Abone Ol  
 

Altında sahtecilik yapanlar için, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık çalışma başlatıldığını söyledi. Yeni düzenlemeyle sahte altın yapanlara ve satanlara ağır hapsi ile para cezası getirilecek. İKO Başkanı Atayık, düşük ayarlı ve sahte ayarlı altınların piyasada dolaşımı, buna yönelik alınacak önlemler ile ilgili bilgi verdi. Mustafa Atayık, bu ürünleri yapanlar ve satanlar için ceza verileceğini söyledi.

İstanbul Kuyumcular Odası olarak kamu faydası gözeterek ürettikleri, geliştirdikleri bütün proje ve hizmetlerle bir yandan esnafı korurken, bir diğer yandan da müşteri haklarını güvence altına alma hedefinde olduklarını aktaran Mustafa Atayık, “Odamızda senelerdir yapılan ve alışverişlerin özellikle hareketlendiği düğün sezonu gibi özel dönemlerde satılan Darphane sikkelerini taklit ederek bijuteri, altın olmayan ve düşük ayarlı altının benzerlerini yapanlar ve satanlar geliyor” dedi. Bu tür altın kalpazanlığı yapanların, imitasyon altın üretenlerin ve düşük ayar altın geliştirenlerin yasalarımızda öngörülen herhangi bir cezai müeyyidenin olmaması da ne yazık ki bu tür işlemleri yapanları cesaretlendiriyor. Taklit altınların gerçekmiş gibi bilinen sitelerde açık bir şekilde satılması da işin çözümünü kolaylaştırıyor gibi ifadeler belirtti.

Kuyumcular Zan Altında Kalıyor

Mustafa Atayık, tüketicilerin bilmeden ya da bedelinin daha altında bir fiyat ile internet üzerinden veya imitasyon olarak aldıkları altınları düğünlerde hediye olarak taktıklarını ve düğün sahiplerinin altını bozdurma amacıyla kuyumcuya gittiklerinde bu gerçeği öğrendiklerini söyledi. Bu olayların genelde kuyumcu ile vatandaşları karşı karşıya getirdiğini belirtti, “Bu durum meslektaşlarımızı zan altında bırakıyor halbuki kuyumcu esnafının bu tür ilerle hiçbir alakası yok” ifadelerini belirtti.

İKO başkanı Atayık, göreve geldikleri günden itibaren piyasada sıkıntı haline gelen, çoğunlukla iyi niyetli kuyumcuları çok zor durumda bırakan bu konulara çözüm geliştirmek için Emniyet yetkilileri ile Darphane Genel Müdürlüğü yetkilileri ile istişarelerde bulunduklarını dile getirdi. İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışlarla beraber artışa geçen suiistimallerin önüne geçebilmek amacı ile yazılım geliştirdiklerini, altın ve mücevher satışı yapmakta olan tüm alışveriş portallarına, İKO referansına sahip olmayan işletmelerin ürün satışına izin vermemeleri için çağrıda bulundu.

Sahteciliğe Ağır Hapis ve Para Cezası

Mustafa Atayık, en kısa süre içerişinde yeni düzenlemelerin gerçekleşmesi için görüş birliğine vardıklarını bildirdi. Kısa süre sonra yapılacak yasal düzenlemelerin sonrasında bu ürünleri satan, basan, alanların ağır hapis ile para cezasına maruz kalacaklarını ifade etti.

Artık İmkansız Hale Gelecek

Akayık, tedavülde bulunan parayı sahte olarak üreten, ülkeye sokan ve nakleden, muhafaza eden kişilerin iki senden on seneye kadar hapis, on bin güne kadar adli para cezası ile 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 197. Maddesine göre cezalandırıldığını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri