Ekonomi

Altında Rekor Artış Devam Ediyor

Veriler ışığında 7 ay süre ile altında yaşanan fiyat artışının yüzde 47 seviyesinde olduğu görülüyor!

Abone Ol  
 
54 / 100

Riskli ekonomik durum içerisinde artan güvenli liman arayışları ile beraber altına olan talep de tüm zamanların en yüksek düzeylerini görüyor. Gram altının fiyatı 428.5 lirayı geçti, Euro ise 8 lira seviyesini aştı.

Koronavirüs pandemisinin halen daha tam olarak kontrol altına alınamaması, üstelik ABD, Brezilya, Hindistan gibi ülkelerde tekrardan tırmanışa geçmesi ile ekonomik veriler içerisindeki güvenli liman arayışları temel konu haline gelince altına olan talepte de rekor seviyelerde artış gözlendi. 2020 yılına gram itibariyle 290 liradan başlangıç yapmış olan altın fiyatlarında şu anki gram altın fiyatı 428.5 lira olarak seyrediyor. Bu veriler ışığında 7 ay süre ile altında yaşanan fiyat artışının yüzde 47 seviyesinde olduğu görülüyor.

Küresel piyasalarda ise ons altın fiyatı dün itibariyle 1.945 dolar düzeyine kadar yükseldi ve 2011 yılı içerisinde görmüş olduğu tarihin en yüksek seviyesini 20 dolar daha geçti. Söz konusu yükselişin etkisi ile Kapalıçarşı’daki 24 ayar gram altının fiyatı da 428.5 lirayı görmüş oldu.

Altında Rekor Artış Devam Ediyor 2 – euro artis

Euro Tarihi Seviyelerde

Dolar küresel ölçekte değer kaybetmeye devam ederken, Avrupa Birliği bünyesindeki 27 liderin onayı ile yürürlüğe giren teşvik paketinin de etkisi ile Euro gücünü artırmayı sürdürüyor. Euro / dolar paritesi 1.1763 düzeyine yükselerek Eylül 2018 döneminden bu yana zirvesini görmüş oldu. Euro değerlerindeki yükseliş yurtiçindeki piyasaları da etkilemiş görünüyor. Dün itibariyle günü 8.0720 lira düzeyinde tamamlayan Euro’nun yarattığı etki ile uzunca bir süredir 6.85 düzeyinden çakılı duran dolar kurunda da hareketlilik yaşanmaya başladı. Söz konusu hareketlilik nedeniyle dolar kuru 6.8890 lira ile günü tamamlamış oldu.

Her ne kadar dolar kurunun kontrolü küresel piyasalarda doların kaybettiği güç de göz önüne alındığında daha kolay görünse de aynı şeyin Euro için sağlanıp sağlanamayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Euro yükselişinin devam etme olasılığı yatırımcıları endişelendiriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri