Ekonomi

Almanya’daki Ekonomik Değerlerde Toparlanma

Almanya koronavirüs ekonomik etkilerini en hızlı atlatan ülke

Abone Ol  
 

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da Mart ve Nisan ayları kapsamında sert düşüş gösteren fabrika siparişleri Mayıs ayından itibaren toparlanmaya başladı. Bu kapsamda Mayıs ayı içerisindeki artış yüzde 10,4 oranında gerçekleşti.

2020 yılının başlarında Çin’de ortaya çıkan korona virüs salgınından Avrupa ülkelerinin en ciddi şekilde etkilendiği Mart ayında yüzde 15 ve Nisan ayında yüzde 26,2 dolaylarında düşüş gösteren fabrika siparişleri, Mayıs ayı kapsamında yüzde 10,4 civarında bir artış sergiledi. Bu göstergeler ile beraber Euro Bölgesindeki yatırım mallarına talep ise yüzde 43,5 dolayından yükseldi. Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan veriler ışığında fabrika sipariş süreçlerinde görülen en zor dönem atlatıldı. Fakat yine de ekonomik toparlanma süreci tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da halen devam ediyor.

Fabrika siparişleri özelinde meydana gelen artışla beraber 19 ülkeyi kapsayan Euro bölgesi içerisinden gelen yüzde 20,9 değerinde sipariş artışı yaşanırken, Almanya’daki iç talep kapsamında da yüzde 12,3 oranında bir artış ortaya çıktı. Euro bölgesi haricinden Almanya için gelen siparişler ise yüzde 2’lik bir oran ile hafif bir yükseliş sergiledi.

Almanya’daki Ekonomik Değerlerde Toparlanma 2 – almanya korona ekonomi

En Hızlı Toparlanan Ülke

Almanya içerisinde son açıklanan ekonomik verilerin açık bir şekilde ortaya koyduğu üzere 2020 yılının başından bu yana tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınından en hızlı toparlanan ülke Almanya olarak göze çarpıyor. Ekonomik verilerinde hızlı bir toparlanma yaşayan Almanya, henüz tam anlamıyla olmasa da büyük oranda virüs öncesi yaşamına dönüş yapmış görünüyor.

Bu kapsamda Avrupa’nın en büyük ekonomisi sıfatını taşıyan Almanya’nın halihazırda 2020’nin ilk çeyreği içerisinde girdiği ekonomik durgunluktan ikinci çeyrek içerisinde yavaşlayarak çıkması öngörülüyordu. Almanya’daki hükümet bu çerçevede ülke ekonomik verilerinde rahatlama yaratmak amacı ile 130 milyar Euro değerinde bir teşvik paketi sunmaya ve KDV’lerde de altı aylık bir süre için ertelemeye gitmeye hazırlanıyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri