DünyaEkonomiGenel

Almanya’da toplu taşımada çalışanlar “uyarı grevine” gidecek

Almanya’da kamunun 130 toplu taşıma şirketinde çalışanlar çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 29 Eylül Salı günü ülke genelinde “ikaz grevine” gideceği bildirildi.

Abone Ol  
 
65 / 100

Almanya’da kamunun 130 toplu taşıma şirketinde çalışanlar çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 29 Eylül Salı günü ülke genelinde “ikaz grevine” gideceği bildirildi.

Almanya’da Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) doğrultusundan oluşturulan açıklamada, belediyelerin meydana getirdiği Yerel İşverenler Derneği’nin (VKA) çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir toplu iş görüşmesi için görüşmeye başlamaması nedeniyle ülke genelinde toplu taşımada 29 Eylül Salı günü ikaz grevi uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Ver.di Başkan Yardımcısı Christine Behle, Almanya’da toplu taşımanın zor halde olduğunu belirterek, “Çalışanların sırtında geçtiğimiz 20 senelik kemer sıkma politikasının ardından, dayanmada sınırlara ulaşıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Çalışma koşullarını işverenlerin müzakere etmeye bile hazır olmadığını altını çizen Behle, “Durumun ne kadar ciddi olduğuna dair net bir sinyal göndermek için yalnızca bir ikaz grevi yapacağız.” ifadesini kullandı.

Behle, toplu taşımada yükselen yolcu sayısına karşın son 20 senede 15 bin bireyin işten çıkarıldığına ilgi çekti.

Ver.di, 130 mahalli toplu taşıma şirketinde gençlerin teşviki ve 87 bin çalışan için çalışma koşullarında iyileşmeler yapılması davetinde bulunuyor.

Sendika, büyük şehirlerde otobüslerin ve trenlerin aşırı kalabalık olduğunu belirterek, kırsal bölgelerde genelde otobüs şoförü ve finansman eksiği olduğunu kaydediyor.

Uyarı grevinin Almanya genelinde mahalli ulaşımda büyük aksamalara yol açması bekleniyor.

Ver.di açıklamasında, salı günü yapılacak ikaz grevinde yolculara yönelik kısıtlamalardan pişmanlık duyulduğu belirtilerek, “Bununla birlikte, iyi bir toplu sözleşme hem çalışanlara hem de yolculara yarar sağlayacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri