EkonomiGenel

Albayrak Grubu Üst Yöneticisi Bolat: “Türkiye’nin yerli üretim gücünü tüm dünya gördü”

Albayrak Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Prof. Dr. Ömer Bolat, pandemi sürecinde ilerlemiş çoğu ülkeye göre Türkiye'nin sağlıktan endüstri ve tarıma kadar her alanda gücünü dünyaya gösterdiğini belirterek, "Türkiye'nin hem yerli, hem yeterli üretime sahip olduğunu ve ihracat potansiyelinde ne kadar yüksek civara ulaştığını dünya gördü." ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
62 / 100

Albayrak Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Prof. Dr. Ömer Bolat, pandemi sürecinde ilerlemiş çoğu ülkeye göre Türkiye’nin sağlıktan endüstri ve tarıma kadar her alanda gücünü dünyaya gösterdiğini belirterek, “Türkiye’nin hem yerli, hem yeterli üretime sahip olduğunu ve ihracat potansiyelinde ne kadar yüksek civara ulaştığını dünya gördü.” ifadelerini kullandı.

Albayrak Grubu açıklamasına göre, Grup, bugün kapılarını açan 18. MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı’nın “Dijital Medya Sponsoru” olurken, fuarda Albayrak Grubu ve TÜMOSAN stant açarak çalışmalarını aktardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da fuarda, TÜMOSAN standını ziyaret ederek yerli ve milli çalışmaları hakkında Prof. Dr. Ömer Bolat’tan ve TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun’dan bilgi aldığı bildirildi.

Açıklamada, burada yaptığı değerlendirmelere yer verdiği aynı vakitte Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) önceki devre Başkanı Bolat, MÜSİAD EXPO’yu hasretle beklediğini ifade ederek, fuarın ülke ihracatını artırabilmek ve yabancı yatırımcıyı çekmek açısından çok mühim olduğunu kaydetti.

Bolat, Türkiye’nin ilerlemiş Batılı ülkelerle mukayese edildiğinde salgın krizini ve bunun ekonomilerde meydana getirdiği ağır sıkıntıları, olabilecek en makul şartlarda geride bırakmak üzere olduğunu vurguladı.

Pandemi krizinin Türkiye’nin sağlık bölümünde ne kadar ilerlemiş ve ileri noktaya gelmiş olduğunu bütün dünyaya gösterdiğini belirten Bolat, “Sağlık sektörü, ürünleri ve hizmetleri başta olmak üzere gıda, kimyevi ürünler ve temizlik ürünleri ile lojistik ve kargo sektörünün kritik ve mühim olduğunu gösterdi. Türkiye’nin bütün bu alanlarda hem yerli hem yeterli üretime sahip olduğunu ve ihracat potansiyelinde ne kadar yüksek olduğunu dünya gördü. Gelişmiş pazarlara ve gelişmekte olan ülke pazarlarına yakınlığıyla Türkiye, hem tedarikçi ülke manasında, hem de lojistik ve nakliyat manasında, çok rekabetçi bir konuma sahip.” ifadelerini kullandı.

Bolat, Türk ürünlerinin ilerlemiş pazarlarda da istenilen, beğenilen ve aranan ürünler olmasının, nitelik ve fiyat açısından Türkiye’nin ihracat ürünlerinin rekabetçi yanını meydana koyduğunu belirtti.

İhracatın, lojistiğin ve üretimin ön plana çıktığı pandemide, ihracatın olası olduğunca yükselmesi gerektiğinin altını çizen Bolat, endüstri ve tarım ürünleri ihracatını artırmanın ve ülkeye döviz kazandırmanın bu süreçte çok daha mühim olduğuna ilgi çekti.

Hizmetler kategorisinde turizm, otelcilik gibi sektörlerin bu tür salgın krizlerinde ne kadar titiz ve kırılgan olduğunun meydana çıktığını ifade eden Bolat, “Bu manada önümüzde fırsatlar var. Genellikle çevrimiçi ticaretin salgın krizi esnasında büyük sıçrama yaptığını gözlemledik. Bu şartlar altında ülkemizin ihracatını artırabilmek, yabancı yatırımcıyı çekmek açısından çok mühim bir imkân var. MÜSİAD EXPO adıyla tanınan MÜSİAD Uluslararası Ticaret Fuarı ve IBF olarak tanınan Uluslararası İş Forumu’nu MÜSİAD yıllardır yapıyor. Dünyanın her yerinden katılımcılar bekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

– “MÜSİAD Expo bulunmaz bir fırsat”

2004-2008 yılları arasında MÜSİAD Genel Başkanlık görevini yürüten Bolat, fuarın MÜSİAD üyeleri için de bulunmaz bir fırsat olduğunu belirterek, “Dünya İstanbul’a geliyor. Geçmiş yıllardaki MÜSİAD EXPO ve IBF kongrelerinin başarısının bu senede devam etmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bolat bu seneyi daha çok önemsediğini vurgulayarak, şu şekilde devam etti:

“Çünkü kritik bir yıl. Dünya üretimi ve ticareti daralıyor. Ama Türkiye’nin ihraç ürünlerinin niteliksi, sağlık düzeneğinin kuvvetli performansı, hem endüstri, tarım, hem de hizmetler sektöründeki kuvvetli üretimi ve kuvvetli ihracat potansiyeli ile MÜSİAD Uluslararası Fuarı, Türkiye’ye çok mühim kazanımlar getirecektir. Düzenleyen, emeği geçtiğimiz arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Salgın şartlarında bile üretimin ve ticaretin durmaması adına, iki dev organizasyon kararlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. MÜSİAD delegesi iş adamları bu fuara bayram gibi bakmakta. Üyeleri, iş insanlarını, STK’yı ve medyayı bir araya getiren şaşırtıcı bir buluşma. Alım heyetleri yurt dışından geliyor. Dünyadaki bütün MÜSİAD teşkilatları gelecek. Büyük MÜSİAD bayramı olarak nitelendirdiğimiz MÜSİAD EXPO ve Uluslararası İş Forumu Kongresi Türkiye’ye bilhassa salgının pik yaptığı bugünlerde inşallah bir aşı gibi katkı sağlayacak, bir soluk verecektir.”

– “Çarkların dönmesi lazım”

Salgınla mücadeleye devam eder iken yaşama ve ekonomiye de aynen devam etmek mecburiyetinde olunduğunu açıklayan Bolat, “Çarkların dönmesi lazım. Ekonomi durursa yaşam da durur. O zaman, salgınla mücadele de yara alır. Salgınla mücadele ayrı bir çalışmadır ama yaşamın ve ekonominin devam etmesi de mutlak bir zorunluluktur. MÜSİAD bugün dünyanın her yerinde. Küresel bir ekonomi ticaret kuruluşu. Ana merkezimiz pergelin sabit ayağı Türkiye’dir. Pergelin başka ayağı, bütün dünyayı dolaşmakta ve bu manada küresel bir teşkilata sahip. Yurt dışında temsilcilikler, şubeler ve kardeş teşkilatlar kuruluşlar ile bir global ağa sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Bolat, fuarın fiziki olarak 4 gün süre ile yapıldığını yalnız çevrimiçi olarak da 10 gün devam edeceğini hatırlatarak, 4 gün süresince fuarı ziyaret edemeyen Türkiye’deki iş insanları ile dünyadaki iş insanlarının internet içerisinde fuarı 10 gün süresince dolaşabileceklerini bildirdi.

Online ziyaretin mühim bir yenilik ve değişiklik olduğunu kaydeden Bolat, “Fuar, bağlantı kurma, tanışma ve görme merkezidir. Daha sonra bağlantılar siparişe dönüşür. Siparişler de aktif ticarete ve rakamlara dönüşür. MÜSİAD EXPO’nun Türk iş dünyası, üyelerimiz ve İslam dünyası için ne mana ifade ettiğini bilen insanlar MÜSİAD EXPO’yu ve IBF Kongre’sini iki senede bir hasretle beklerler. Ben de onlardan biriyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri