EkonomiGenel

Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinde yer alacak reaktör üretiminde son aşama

Rosatom'un mühendislik bölümü Atomenergomash AŞ bünyesindeki AEM-technology AŞ'den yapılan açıklamaya göre, şirket Volgodonsk'ta yer alan Atommash şubesinde Akkuyu NGS'nin ilk güç ünitesinde yer alacak reaktörün kabı, kapağı ve iç parçalarının kontrol montajına başladı.

Abone Ol  
 

Rosatom’un mühendislik bölümü Atomenergomash AŞ bünyesindeki AEM-technology AŞ’den oluşturulan bildirime göre, şirket Volgodonsk’ta yer alan Atommash şubesinde Akkuyu NGS’nin ilk güç ünitesinde yer alacak reaktörün kabı, kapağı ve iç parçalarının denetim montajına başladı.

Reaktör kapağı ve kabıyla birlikte imal edilen bütün iç parçaların montajlanabilme özelliğinin denetim edildiği mühim bir prosedür olan denetim montajı, özel bir yer altı tezgah kesonunda gerçekleştiriliyor.

Reaktör kazanının içine 73 ton ağırlığındaki karotiyer konularak oluşturulan montaj prosedürleri kapsamında, sırayla 38 ton ağırlığındaki bir çekirdek bölme duvarı, 68 ton ağırlığındaki bir koruyucu boru ünitesi ve 90 ton ağırlığındaki bir reaktör kapağının montajı yapılıyor.

Montaj sırasında, reaktör kapağının merkezlenmesini sağlamak için ideal kilitleme kamaları da yerleştiriliyor.

Kontrol montajı, gelecekte, santralin yapımının devam ettiği sahada reaktörün bütün iç parçalarıyla birlikte kurulumu için gereken zamanı mühim ölçüde azaltıyor.

Akkuyu NGS’nin inşasına dair hükümetler arası uyuşma Rusya ile 2010’da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralin ilk ünitesinin 2023 senesinde döneme alınması hedefleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri