Genel

Akıllı şehirler için düğmeye basıldı

 Türkiye'nin 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'nda yer alan eylemlerin yaşama geçirilmesine yönelik ilk adım atıldı.

Abone Ol  
 

Türkiye’nin 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nda yer alan eylemlerin yaşama geçirilmesine yönelik ilk adım atıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı projeyle kentlere “akıllı kent” olmaları tarafında rehberlik yapılacak. Bu kapsamda Coğrafi Bilgi Sistemler Genel Müdürlüğü söz hususu projenin ihalesini gerçekleştirdi ve çalışmalara başladı.

2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nda yer alan eylemlerin gerçekleştirilmesi, akıllı kent çözümlerine, ulusal akıllı kent stratejisi ve yol haritası hazırlanmasına rehberlik edilmesi, Türkiye’de akıllı kentler hususu ile ilgili kapasitenin geliştirilmesine yönelik ihaleyi AsisCT kazandı.

Akıllı kent teknolojileri amacıyla vatan içinde ve dışında çözümler yapan AsisCT, bir sene yerli ve yabancı danışmanlarıyla beraber 50’den çok teknik rapor ve eğitim dokümanı hazırlayacak ve ulusal yönetimlere akıllı kent olmaları tarafında birebir rehberlik edecek.

Proje sonucunda ulusal yönetimlerin akıllı kent planları ve eğitimleri, uygulayacakları teknolojiler ve teknik şartnameler tamamlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının daha evvel hazırladığı Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı bu projeyle yaşama geçirecek.

– Bütün Türkiye amacıyla ortak standartlar belirlenecek

Projenin en mühim çıktılarından biri 81 ilin tamamında ulusal yönetimlerin önünde akıllı kentler hususu ile ilgili ortak bir yol haritası konması olacak ve ulusal yönetimler bu hususta bundan sonra aynı dili konuşacak.

Akıllı kentlere geçiş sürecinde kullanılacak teknolojilerin birbiriyle uyumlu ve beraber çalışabilir olmasına yönelik de çalışmalar yapılacak ve bu sayede oluşturulan yatırımlar daha sürdürülebilir olacak. Belediye bir firmadan ürün aldığında daimi o firmadan alabilmek mecburiyetinde kalmayacak. Sistemlerin standartları belirlenecek ve her yapımcı buna göre üretim yapacak. Bu hal belediyelere gereksinimlerini değişik kaynaklardan karşılama olanağı sunacak.

– Yerli ve milli çözümler tercih edilecek

Proje, “Ulusal Akıllı Şehir Mimarisi” ile dünyada ilk olacak. Ulusal Akıllı Şehir Mimarisi ile veri toplamadan, işlemeye ve veri paylaşmaya kadar bütün standartlar ülke ölçeğinde belirlenecek. Şehirlerin teknolojik altyapılarının yerli ve milli olması tarafında standartlar hazırlanacak.

Teknik şartnamelerde yerli yapımcıların önü açılacak, dışa alışkanlık azaltılacak. Akıllı kavşaklar, otopark sistemleri, yenilenebilir enerji, sulama, su kayıp-kaçak izleme sistemleri, aydınlatma, atık toplama ve bina sistemleri gibi mühim akıllı kent programları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrulusunda hazırlanacak teknik şartnamelere ideal gerçekleştirecek.

– Akıllı kentlerin finansmanı

Proje kapsamında bunun dışında akıllı kentler yaklaşımıyla yenilikçi finans yöntemleri ve iş modelleri geliştirilmesi ve gelir artırıcı ya da maliyet azaltıcı inisiyatiflerin tanımlanması, gelir paylaşımına yönelik anlaşmaların oluşturulması, kamu özel ortaklıklarına aracılık yapılması gibi konularda ulusal yönetimlere kılavuzlar hazırlanacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri