EkonomiGenel

Akdeniz çanağında en çok turisti Türkiye çekti

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Çok güzel bir sezon geçirdik diyemeyiz ama Akdeniz çanağında rakip olan ülkelerin arasında en çok iş yapan ülke Türkiye oldu. Bu yıl Türkiye burada var olan turistten mühim bir pay aldı.” dedi.

Abone Ol  
 
98 / 100

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Çok güzel bir sezon geçirdik diyemeyiz ama Akdeniz çanağında rakip olan ülkelerin arasında en çok iş yapan ülke Türkiye oldu. Bu yıl Türkiye burada var olan turistten mühim bir pay aldı.” dedi.

Bağlıkaya, turizm sektörüne dair AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışından gelen turist ve döviz girdisi yönünden bakıldığında İngiltere’nin çok güzel başladığını daha ardından kesinti olduğunu, Rusya ve Ukrayna’nın ise hızlı başlayıp hızlı devam ettiğini söyledi.

“Turistler belli bölgelere temmuz, ağustos, eylül aylarında can suyu oldu”

Türkiye’ye gelen turist sayısının, ülkenin turizm kapasitesine göre oranlandığında çok mühim olmadığını ama tekrar de belli bölgelere temmuz, ağustos, eylül aylarında can suyu olduğunu ifade eden Bağlıkaya şunları kaydetti:

“Yurt içinde de turizm çok dinamik geçmedi. Bayramdan sonra insanlar akraba, ülke ziyaretlerine yöneldiler. Daha çok butik otel, kamping tipi seyahatler öne çıktı. Çok güzel bir sezon geçirdik diyemeyiz ama Akdeniz çanağında rakip olan ülkelerin arasında en çok iş yapan ülke Türkiye oldu. Bu yıl Türkiye burada var olan turistten mühim bir pay aldı. Önümüzdeki yılyi tıbbi ilerlemelerle doğru orantılı olarak değerlendirmek lazım. Aşı, ilaç bulunursa kaldığımız yerden devam ederiz. Bu proses uzadıkça bu yılki gibi bir sezon bekliyorum.”

“Vatandaşlarımızın erken rezervasyon yapmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz”

Bağlıkaya, erken rezervasyon kampanyalarının devam edeceğini belirterek, “Uygun fiyatlı tatile gitmek isteyen vatandaşlarımızın erken rezervasyon yapmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu pandeminin ne vakit biteceği belli olmaz. Pandemi sürecinin bitmesinden sonra ciddi bir seyahat patlaması bekliyoruz. Herkes özgürce tatile gitmeyi çok özledi.” dedi.

Bağlıkaya, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) açıkladığı Turizm Destek Paketi Uygulamasını olumlu bulduklarını belirterek, “Kasım ayı gelmeden bu programın çıkmış olması turizmcilerin kış dönemini biraz daha rahat geçirmesine vesile olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Öncelikle ufak ve orta boy acentelere bunun tanınmasının iyi olacağını açıklayan Bağlıkaya, desteğin olası olduğunca tabana yayılmasında yarar olacağını söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri