Genel

Akciğer kanserinde erken teşhis başarı şansını artırıyor

Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) Başkanı Prof. Dr. Erdem Göker, "Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü" bundan dolayı yazılı açıklama yaptı.

Abone Ol  
 
63 / 100

Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) Başkanı Prof. Dr. Erdem Göker, “Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü” bundan dolayı yazılı açıklama yaptı.

Ölüm sebebi sıklığında, kanser kaynaklı ölümler arasında erkeklerde yüzde 22 ile birinci olan akciğer kanserinin, kadınlarda yüzde 13,8 ile meme kanserinin sonrasında ikinci sırada yer aldığını belirten Göker, “Türkiye akciğer kanserinin görülme sıklığında dünyada dokuzuncu sırada yer alırken, erkeklerde Macaristan ve Sırbistan’ın sonrasında dünyada üçüncü sırada yer alıyor.” verisini verdi.

“Her bir akciğer kanser tanısı, ülkemize mühim bir mali yük getirmektedir.”

2018’de belirtiler “Türkiye’de Akciğer Kanseri Raporu”na göre akciğer kanserinin ülkemize olan toplam ekonomik yükünün 8,8 milyar TL seviyesinde olduğunu açıklayan Göker, “Dolaylı maliyetlerin de dahil edilmesiyle bir arada akciğer kanserinin hasta başı ortalama maliyetinin 175 bin TL olduğunu görüyoruz. Bu rakamın, bugünümüzde daha da arttığını düşünüyoruz. Akciğer kanserinde dolaylı maliyetler, toplam ekonomik yük içinde mühim bir paya sahip.” ifadelerini kullandı.

“Akciğer kanserinden korunmak mümkündür” diyen ve bunun için yapılacak tek şeyin, sigara ve başka tütün ürünlerinden uzak durulması olduğunu altını çizen Göker, tedavideki başarı talihinın da sigarasızlıkla bir arada arttığını bildirdi.

Akciğer kanserinde erken tespitin önemine ilgi çeken Göker, şunları kaydetti:

“Akciğer kanseri önlenebilir bir hastalıktır, erken evrelerde tespit edildiğinde ve makul tedavi uygulandığında tedavide başarı talihi yüksektir. COVID-19 salgını sebebiyle lüzum tanı adımında lüzumse tedavi ve izlem adımındaki hastaların kesinlikle hekimleriyle etkileşim kurmaları lüzumliliğini önemle bildirmek istiyoruz. Akciğer kanseri beklemez ama önlenebilir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri