GenelGündem

Akademik yapılanmadan sorumlu imam Şerif Ali Tekalan

Darbe girişiminin sonrasında çözülmeye başlayan Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) güç mücadelesi baş gösterirken elebaşı Fetullah Gülen'den sonra yerine kimin geçeceği tartışması, gözleri teşkilat yöneticilerinden meydana gelen "karanlık kurul" üyelerine çevirdi.

Abone Ol  
 
61 / 100

Darbe girişiminin sonrasında çözülmeye başlayan Fetullahçı Terör Örgütü’nde (FETÖ) güç mücadelesi baş gösterirken elebaşı Fetullah Gülen’den sonra yerine kimin geçeceği tartışması, gözleri teşkilat yöneticilerinden meydana gelen “karanlık kurul” üyelerine çevirdi.

“Başyüceler” ya da “istişare heyeti” de denilen bu kurul üyeleri arasında ilgi çeken isimlerden biri de Şerif Ali Tekalan.

AA muhabirinin dava dosyalarından derlediği verilere göre, 1970’lerden itibaren teşkilat faaliyetlerine aktif olarak katılan Tekalan, 1976’da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Sonraki senelerde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim delegesi olarak çalışan Tekalan, bu devrede teşkilatın sözde “Kayseri imamlığı”nı yaptı.

Örgüt mensuplarının kurduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Genel Sekreterliği görevini yürüten Tekalan, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra kapatılan Fatih Üniversitesinin rektörlüğünü de yaptı.

Yurt içinde ve dışında teşkilat elebaşını temsil ediyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, terör teşkilatının darbe girişiminden bir gün önce açtığı “FETÖ Çatı Davası”nın iddianamesinde Tekalan’ın, “FETÖ Tayin Heyeti ortamında yer aldığı” ve “FETÖ’nün akademik yapılanmasından mesul imam bulunduğu” belirtiliyordu.

İddianameye göre Tekalan, resmiyette Fatih Üniversitesi rektörü olsa da örgütün tüm üniversitelerini ve akademik kadrosunu yönetiyordu. Tekalan, akademik unvanların teşkilat mensuplarına dağıtılmasından ve örgütün yükseköğretimde kadrolaşmasından sorumluydu.

Üst seviye askeri ve siyasi yetki sahipleri ile FETÖ arasındaki irtibatı gerçekleştiren Tekalan, teşkilat elebaşı Fetullah Gülen’den talimat alabilmek ya da ona bilgi vermek için vakit vakit ABD’ye gidiyordu.

Bir devre örgütün “emniyet imamlığı”nı yapan Kemalettin Özdemir, “FETÖ Çatı Davası” dosyasında yer alan şahit beyanında Tekalan’ın, Gülen’e gidecek akademisyenler, siyasetçiler ve askeri personelin belirlenmesi ve götürülmesinde yetki sahibi bulunduğunu, yurt içi ve yurt dışında yapılan görüşmelerde Gülen’i temsil ettiğini bildirdi.

FETÖ’nün çoğu davasında sanık

Tekalan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı “FETÖ Çatı Davası”nın dışında, 10 Temmuz 2010’daki KPSS sorularının FETÖ doğrultusundan imtihan öncesinde ele geçirilerek, teşkilat mensuplarına dağıtılması ile Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine dair davaların da sanıkları arasında yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da FETÖ mensuplarının “futbolda şike” soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle Tekalan’ın da arasında bulunduğu 108 kişiye dava açtı.

İddianamede yer verdiği saklı şahit “Güneş”in beyanlarında Tekalan’ın da adı geçiyordu. Buna göre saklı şahit, “şike soruşturması” başlamadan önce, kapatılan Zaman gazetesinde Tekalan ile gazetenin Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grup Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, Prof. Dr. Suat Yıldırım ve Mehmet Ali Şengül’ün toplantı yaptığını bildirerek, şunları aktardı:

“Toplantıda, kulüplere yönelik bir operasyon uygulanacağı ve bunun merkezinde Fenerbahçe olacağı söylendi. Hidayet Karaca, ‘Bu spor camiasını nasıl ele geçireceğiz?’ diye sordu. Şerif Ali Tekalan, Suat Yıldırım’a ‘Federasyon ile alakalı hal nedir?’ dedi. Yıldırım, ‘İçeriden de bir temizliğin yapılması bekleniyor.’ karşılığını verdi. Tekalan da ‘Radyomuz var, televizyonumuz var, gazetemiz var, her alanda varız ama en tanınmış saha olan futbolda yokuz. Bu çok büyük bir eksiklik. Berlusconi İtalya’da bir futbol kulübü başkanıydı. Mafya bulunduğu bilinmesine karşın futbol onun geçmişini sildirdi ve daha ileriye taşıyarak başbakan yaptı. Aziz Yıldırım da olağanüstü bir kitleye hitap ediyor. Fenerbahçe taraftarları aynı bizim gibi kendi aralarında kenetlenmiştir. Emniyetteki arkadaşlara söyleyelim, şike yasası çıkıncaya kadar bir şablon oluştursunlar ve bu kişiler hakkında engelleme dinlemesi yapsınlar ki her şey önümüzde hazır dursun.’ dedi.”

Halen firari halde olan Tekalan, İçişleri Bakanlığının terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri