Teknoloji

Airbus Yazılımlı Radyo Yükü

Airbus yazılımlı radyo yükü bugün ilk kez kullanıma sunulacak

Abone Ol  
 

Airbus şirketi tarafından üretilmiş olan yeni nesil yapılandırılabilen yazılımlı radyo yükü, Prometheus 1, bugün yani 3 Temmuz itibariyle Yeni Zelanda’dan Faraday – 1 uydusu üzerinde ilk kez kullanıma sunulacak.

Prometheus 1’in yörüngede tekrar programlama işlemi uygulanabilen 400 mhz UHF antenine bağlı olan yazılım tanımlı bir telsiz olduğu üretici firma Airbus tarafından açıklandı. Prometheus 1 bünyesinde barındırdığı tüm nitelikleri ile yörünge üzerinden dünyadaki tüm radyo spektrumunun kullanımı üzerinden çeşitli araştırmalar gerçekleştirebilecek. Faraday – 1 adlı uydunun radar izlemesi üzerinde tespit yapabilecek ve arama – kurtarma imgelerini saptayabilecek. Airbus şirketi, hükümet, kobiler ve kendinin dahil olduğu uzay kapsamında daha detaylı ve büyük ortaklıklar geliştirmek adına bu proje özelinde İngiltere’nin Savunma Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarı (DSTL) ile beraber çalışma sürdürüyor.

Airbus Yazılımlı Radyo Yükü 2 – airbus 2

İngiltere’de Büyük Ortaklıklar Hedefleniyor

Airbus tarafından geliştirilmiş olan Prometheus 1 sistemi İngiltere’de belli bir ortaklığın sonucu olarak meydana geldi. Uzay çalışmalarının günümüzde gittikçe öneminin artmaya başlaması ile birlikte İngiltere hükümeti tarafından bu konuda bazı adımlar atılmaya başladı. İlerleyen süreçte söz konusu uzay çalışmaları kapsamında daha kapsamlı ortaklıklar geliştirme hedefi bulunduran Airbus şirketi ise Prometheus 1 çalışması özelinde İngiltere’nin Savunma Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarı (DSTL) ile hareket etti. Bu ilk çalışmanın gelecekteki daha büyük ortaklıkların emsali olduğu vurgulanıyor.

Gelecek projeksiyonu içerisinde ise Airbus gibi girişimci şirketlerin yanında İngiltere hükümetinin ve belli kurumların ve de daha küçük ölçekli girişimcilerin desteklediği ortak projeler hedefleniyor. Örneklerine özellikle Trump yönetimi ile beraber ABD’de sık sık rastladığımız bu tip projelerin tüm dünya genelinde artış göstermesi bekleniyor. Uzay çalışmalarının kapsamı ve potansiyelinin artık tüm dünya tarafından anlaşıldığı ve bu bağlamda da hükümetlerin girişimci şirketlere ve bu konudaki bilim insanlarına destek verme konusunda korkak olmayacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Airbus girişimciliği ile geliştirilen Prometheus 1 çalışmasının ne gibi sonuçlar doğuracağı ise şimdiden bir hayli merak ediliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri