Kültür Sanat

Aigai’de 2020 kazıları, taş duvar ustası ‘Koca Dayı’nın anısına yapılıyor

Manisa'nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesinde Aiol halkı doğrulusunda Batı Anadolu'da kurulan 12 kentten biri olan Aigai Antik Kenti'nde 2004 senesinde başlayan kazı çalışmalarına gönüllü olarak katılan, ören yerinde pek çok tarihi buluntunun meydana çıkarılmasında ve restorasyonunda mühim rol oynayan Köseler Mahallesi sakini Mehmet Akbay, aşağı yukarı 3 hafta evvel geçirdiği kalp rahatsızlığı neticesi hayatını kaybetti.

Abone Ol  
 
61 / 100

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesinde Aiol halkı doğrulusunda Batı Anadolu’da kurulan 12 kentten biri olan Aigai Antik Kenti’nde 2004 senesinde başlayan kazı çalışmalarına gönüllü olarak katılan, ören yerinde pek çok tarihi buluntunun meydana çıkarılmasında ve restorasyonunda mühim rol oynayan Köseler Mahallesi sakini Mehmet Akbay, aşağı yukarı 3 hafta evvel geçirdiği kalp rahatsızlığı neticesi hayatını kaybetti.

Sevecenliği ve özverili çalışmasıyla iz bırakan taş ve duvar ustası “Koca Dayı’nın” vakitsiz vefatı kazı ekibinde büyük üzüntüye yol açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Manisa İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Arkeoloji Bölümü iş birliğinde devam eden kazı çalışmaları, kazı ekibi doğrulusunda “Koca Dayı”ya adandı.

Kazı başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, AA muhabirine “Koca Dayı” olarak bildikleri Mehmet Akbay’ın kişiliği, insanlara yaklaşımıyla kalabalık kazı ekibi içersinde öne çıkan isimlerden biri olduğunu, kıymetli bir mesai arkadaşlarını kaybettikleri amacıyla büyük üzüntü yaşadıklarını anlattı.

“2020 kazılarını Koca Dayı’ya adadık”

Sezgin, “Koca Dayı”nın tüm kazı ekibinde tesir bıraktığına işaret ederek, “Çok sevinçli, sevecen ve bilge birisiydi. Hatta biz onun amacıyla kendi aramızda çağdaş çağın köy filozofu derdik. Köylerde lakaplar vardır, fazlası vakit asıl ismini bile unutursunuz. ‘Koca’ lakabı gerçekten ermişlikten ve bilgelikten kaynaklanıyor. Çok kıymetli bir insandı. Tanrı rAhmet eylesin. Biz 2020 kazılarını kendine adadık, umarım huzur içersinde yatıyordur.” diye konuştu.

Mehmet Akbay’ın mesai arkadaşlarından Hüseyin Uyanık, “Koca Dayı” ile aynı köyde yaşadıklarını, çocukluğundan beri tanıştığı arkadaşının her yaştan insanla onun oranına inerek tesirleşim kurduğunu ve sevinçli bir kişilik olduğunu ifade etti.

Kazı ekibinden Yasin Akcan da “Koca Dayı”nın kabiliyetli bir taş ve duvar ustası olduğuna ilgi çekerek, “Kendisi Aigai’ya çok değer katmıştır. Taşları işlemede ve duvar örmede çok yetenekliydi, taban döşemelerinin meydana çıkarılmasında ustalığını göstermişti. Köyümüz Köseler’de de sevilen kabul edilen bir büyüğümüzdü.” diye konuştu.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri