EkonomiGenel

Ağustostaki sel felaketlerinde 200 milyon liraya yakın tazminat ödendi

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), geçen ay söz konusu illerde yaşanan sel felaketlerinin bilançosunu açıkladı.

Abone Ol  
 

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), geçtiğimiz ay söz hususu illerde yaşanan sel felaketlerinin bilançosunu açıkladı.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği TSB Başkanı Atilla Benli, sigortalıların hasarını tazmin etmek için afetlerin derhal ardından çalışmaya başlandığını belirterek, her vakit sigortalılarının yanı sıra olduklarını bildirdi.

Yaşanan afetlerin ardından hayatın normale dönmesi için sigorta sektörünün sosyal sorumluluk hassasiyetiyle hareket ettiğini açıklayan Benli, şunları kaydetti:

“Sektör olarak Giresun ve etraf illerde yaşanan sel felaketi ardından sigortalıların hasarlarının en kısa sürede belirlenmesi ve hasar ödemelerinin yapılması için çalışmalarımıza başladık. Eksperlerimizin yaptığı teşhisler neticesi Giresun, Rize, Samsun ve Trabzon’dan sigorta şirketlerinde 244, TARSİM tarafında da 390 olmak üzere toplam 634 hasar dosyası açıldı. Bugüne kadar 200 milyon TL’ye yaklaşan hasar ödemesi gerçekleştirildi. Ekspertizlerin ve ödemelerin tamamlanmasının ardından toplam sigortalı hasarın 255 milyon liraya ulaşacağını ön görü ediyoruz.”

“Sigortalı miktarını artırmalıyız”

Atilla Benli, sektörün, bugün bulunduğu gibi bundan sonra da sigortalıların hasarlarının tazmini hususu ile ilgili en hızlı şekilde hareket edeceğini belirterek, ülkedeki sigortalılık oranının artırılması için bütün paydaşlarla iş ve güç birliği ortamında çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

Türkiye’de depremden sonra en çok gerçekleşen doğal afetin sel bulunduğunu altını çizen Benli, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu amaçla bilhassa konut, iş yeri, kasko, deprem ve tarım sigortası gibi afet neticesi sigortalıların yaralarını saran branşlara yönelik sigortalılık penetrasyonunu çoğaltmak için acentelerimizle beraber daha çok çaba sarf etmeliyiz. Sigortanın varlıklarımızın korunması için olmazsa olmaz bulunduğunu çok çalışarak anlatmamız gerekiyor. Bu sektörümüzün asli sorumluluklarından biridir.”

Benli, selde zarar yaşam sürdüren sigortalıların, hasar teşhis işlemleri için sigorta şirketleriyle iletişime geçmesi ve işlemlerini başlatması gerekliliğini de bildirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri