GenelSağlık

‘Ağrılarımdan feryat ettim ve çok fena haldeydim’

Erzurum'da ailece yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır geçirerek yenen 58 yaşındaki Leyla Sertvolkan, hastalık sürecinde yaşadığı zor günleri anlattı.

Abone Ol  
 
68 / 100

Erzurum’da ailece yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) ağır geçirerek yenen 58 yaşındaki Leyla Sertvolkan, hastalık sürecinde yaşadığı zor günleri anlattı.

Erzurum’da yaşam sürdüren 3 çocuk annesi Leyla Sertvolkan, aşağı yukarı bir ay önce halsizlik, beden ağrısı ve ateş şikayetiyle, pandemi hastanesine dönüştürülen Erzurum Şehir Hastanesi acil servisine başvurdu.

Test neticesi pozitif çıkan kadın, tedaviye alındı. Sertvolkan’dan sonra testleri pozitif çıkan eşi ile 3 çocuğu ise hastaneye yatmadan tedavi gördü.

Akciğerlerindeki tutulum nedeniyle hastalığı ağır yaşamış Sertvolkan, tedavi ardından sağlığına kavuştu.

“Hastalığım ilerleyince soluk almakta zorlandım”

Leyla Sertvolkan, AA muhabirine, kuvvetli beden ağrısı ve detaylı şikayetler ile hastaneye gittiğini belirterek, “Yapılan testle Kovid-19 olduğum anlaşıldı. Hastaneye yatırdılar, ardından hastalığım ilerleyince soluk almakta zorlandım. Ciğerlerimden çok rahatsızlık çektim. Doktorlarımın vasıtası ile çok şükür iyileştim.” dedi.

Tedavi sürecinde çok zor günler geçirdiğini altını çizen Sertvolkan, Kovid-19’un çok kötü bir hastalık olduğunu söyledi.

Sertvolkan, vatandaşlara maske, sosyal uzaklık ve hijyen konusu ile ilgili uyarılarda bulunarak, her bireyin dikkatli olmasını istedi.

Yoğun bakımda geçirdiği günleri izah eden Sertvolkan, “Ağrılarımdan feryat ettim, çok fena haldeydim. Sızlandım, yandım, ilaç ve tedavilerin üstüne toparladım. Bu çok pis bir hastalık, solukinizi kesiyor, bir şey yiyip içemiyorsunuz. Doktorlar, hemşireler vasıtası ile toparlandım. Tanrı hepsinden razı olsun. Buradaki sağlık çalışanları çok ilgilendi.” ifadelerini kullandı.

Kendisinden sonra eşi ile 3 çocuğunun da Kovid-19’a yakalandığını ve onların hafif atlattığını dile getiren Sertvolkan, vatandaşlardan bu hastalığa yakalanmamaları için maskesiz dolaşmamasını istedi.

Taburcu edileceği için çok mutlu olduğunu açıklayan Sertvolkan, Erzurum Şehir Hastanesinin imkanlarının üst civarda olduğuna işaret ederek, hastane yönetimine, hekimler ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

“Lütfen tedbirleri elden bırakmayalım”

Sertvolkan’ın takip ve tedavilerini sağlayan Göğüs Hastalıkları Eksperi Dr. Alperen Aksakal da hastalığın Sertvolkan’da hafif semptomlarla başlayıp daha sonra ağır seyrettiğini söyledi.

Klinikte Sertvolkan’ı takip ettiklerini ifade eden Aksakal, “Hastanın oksijen değerleri düşünce akciğer filmi çektik, akciğerinin de büyük kısmın tutulduğunu gördük. Sonra hastayı yoğun bakımda takibe alıp lüzumlu tedavilerini yaptık. Yapılan tetkiklerde hastalığı atlattığı görüldü, testleri de negatif geldi. Hastamızı sağlıklı şekilde taburcu ediyoruz.” diye konuştu.

Aksakal, sağlık çalışanları olarak aşağı yukarı 7-8 aydır aile bireylerinden, çocuklarından uzakta izole şekilde hayatlarını sürdürdüklerine ilgi çekerek, “Halkımızdan ricamız; maske, uzaklık ve hijyen kuralına uymaları. Sağlık çalışanları yorulmaya başladı. Doktor arkadaşlardan Kovid-19 yaşamışlar oluyor ve sayımız azalıyor. Lütfen tedbirleri elden bırakmayalım, kurallara uyalım.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri