EkonomiGenelGündemHaber

Afşin Elbistan A Termik Santrali’nde çevre yatırımlarının büyük kısmı tamamlandı

Kurulu kuvveti 1355 megavat olan Afşin Elbistan A Termik Santrali, dört üniteden oluşuyor ve senede 8,1 milyar kilovatsaat elektrik üretim kapasitesi bulunuyor.

Abone Ol  
 
59 / 100

Afşin Elbistan A Termik Santrali’nde etraf mevzuatına göre yapılması gereken kuru baca gazı arıtma sistemleri (Dry FGD) yatırımı tamamlanırken, ıslak baca gazı arıtma sistemleri yatırımının tamamlanma oranının yüzde 65 oranına vardığı bildirildi.

Çelikler Holding’ten uygulanan açıklamada, santralin 1 Aralık 2018’de holdinge devredilmesiyle rehabilitasyon ve etraf mevzuatı yatırımlarına başlandığı anımsatıldı.

Santralde atık gazı bacaya ulaşmadan evvel filtreleyen ve arıtan sistemlerin kurulduğu aktarılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Santralin Çelikler Holding’e devriyle beraber başlatılan filtreleme ve baca gazı arıtma projesinde, dünyada uygulanan en iyi etraf sistemlerinin yaşama geçirilmesi hedeflendi. Projenin mühendislik çalışmaları uluslararası standartlara ve son teknolojiye sahip olması amacıyla, dünyaca tanınmış eksper şirketlere verildi. Proje tasarımının tamamlanmasıyla beraber zaman kaybetmeden yapımına başlandı. Proje kapsamında, toz tutucu filtreler yüzde 80 yenilendi ve ilk etapta ıslak baca gazı arıtma sistemi yüzde 100 tamamlanarak yaşama geçirildi. Bu çerçevede, Avrupa’daki program örneklerine ideal olarak hareket edildi. Böylece, pandemi koşullarında devam eden düzeltme ve filtreleme çalışmalarında birinci faz tamamlandı ve haziranda üç ünitede etraf mevzuatının gerektirdiği şartların yerine getirilmiş olmasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan verdiği geçici etkinlik belgesiyle üretime geçildi. İkinci aşamada, daha büyük tesislerden meydana gelen ıslak baca gazı arıtma (Wet FGD) sistemi inşasına başlandı. Sistemin mühendislik çalışmaları Avrupa’da hazırlandıktan sonra, martta esası atıldı. Pandemi koşullarına karşın ara verilmeden ilerlenerek sistemlerin yüzde 65’i tamamlandı. Sistemlerin, 2021 seneının ilk çeyreğinde yüzde 100 tamamlanması planlanıyor.”

Açıklamada, santralin ünitelerindeki yakıcıları natural gazla çalıştıracak ve fuel oil yakıt kaynaklı kirliliği ortadan kaldıracak bir etraf duyarlılık projesine daha başlandığı kaydedildi.

Bu kapsamda kurulan natural gaz istasyonlarının bu sene kullanılmaya başlandığı belirti edilen açıklamada, “Böylece, santralin ateşlenmesinde meydana çıkan ve kara duman olarak bilinen görüntüler tarihe karıştı. Afşin Elbistan A Santrali, düzeltme yatırımları vasıtası ile filtreleme ve baca gazı arıtma sistemleri konusu ile ilgili dünya standartlarına sahip olacak ve elektrik üretim kapasitesini artıracak.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, santral ve linyit işletmelerinde 4 bine yakın istihdam sağlandığı ve işçilerin mağduriyet yaşamadığı kaydedildi.

Kurulu kuvveti 1355 megavat olan Afşin Elbistan A Termik Santrali, dört üniteden oluşuyor ve senede 8,1 milyar kilovatsaat elektrik üretim kapasitesi bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri