Genel

AFAD Başkanı Güllüoğlu: Afete dirençli şehirler oluşturmayı hedefliyoruz

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, risk azaltma planlarıyla dirençli toplumlar oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, "Dirençli toplumlar, güvenilir hayat alanları yaratarak afetlerden kaynaklanacak can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi, afetler nedeniyle kesilen ekonomik gelişmeyi risk azaltma etkinliği neticesinde da sürdürülebilir duruma getirmeye gayret ediyoruz." dedi.

Abone Ol  
 
64 / 100

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, risk azaltma planlarıyla dirençli toplumlar oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, “Dirençli toplumlar, güvenilir hayat alanları yaratarak afetlerden kaynaklanacak can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi, afetler nedeniyle kesilen ekonomik gelişmeyi risk azaltma etkinliği neticesinde da sürdürülebilir duruma getirmeye gayret ediyoruz.” dedi.

Güllüoğlu, Kahramanmaraş AFAD Müdürlüğünde gerçekleştirilen, Kahramanmaraş İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, aşağı yukarı bir senelik bir çalışmanın meyvesini topladıklarını kaydetti.

AFAD’ın kurulduğu günden beri yalnızca kriz idaresi değil aynı vakitte risk idaresine de çok emek sarf etmeye ve farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını bildiren Güllüoğlu, şunları söyledi:

“Sadece afetlerde yaraları sarmaya değil, afetleri önlemeye ya da afet risklerini azaltmaya çalışıyoruz. Türkiye Afet Risk Azaltma Planı’nın (TARAP) uygulamaya geçilmesiyle ve bunun parçaları olan il risk planlarının uygulamaya geçilmesiyle afet ardından faaliyetlere duyulan gereksinim ve ayrılacak olan kaynak azalacak ve böylece daha dirençli bir toplum, daha dirençli şehirler, daha güvenilir yerleşim alanları oluşturulacak. Aynı vakitte sürdürülebilir kalkınmaya da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. TARAP ve İRAP ulusal ve ulusal düzeyde afet risklerinin azaltılması konusu ile ilgili ‘Ne’, ‘Ne yapılması lazım’, ‘Nasıl yapılması lazım’, ‘Ne vakit yapılması lazım’, ‘Kim doğrulusunda yapılması lazım’ sorularının cevaplarını arıyoruz. Onların cevaplarını oluşturmaya çalışıyoruz.”

Güllüoğlu, TARAP’ta daha geniş bir yaklaşım meydana koyduklarını, İRAP’ta ise illere göre senaryoların farklılaştığını kaydederek, “Biz bu planlarla sürdürülebilir, kendi ayakları üstünde duran, afete dirençli şehirler oluşturmayı amaçliyoruz. Dirençli toplumlar, güvenilir hayat alanları yaratarak afetlerden kaynaklanacak can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi, afetler nedeniyle kesilen ekonomik gelişmeyi risk azaltma etkinliği neticesinde da sürdürülebilir duruma getirmeye gayret ediyoruz. Yani, afetler ülkemizin gelişmesini engellemesin, can ve mal kayıbına sebep olmasın istiyoruz.” diye konuştu.

Güllüoğlu, kurumlar arası iletişimin önemine ilgi çekerek, “Önceki afetlerde de çok iyi biliyoruz ki kurumlar arası koordinasyonla afetleri yönetebiliriz. Tek başına AFAD olarak değil o ildeki istisnasız her bir kurumun az ya da çok katkısıyla yönetebiliriz. Risk analiz planlarının milletimizin ve ülkemizin afetlere dirençli bir toplum durumuna dönüşmesine, Türkiye’nin afetlere karşı da güvenilir bir ülke olmasına katkı vereceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer konuşmacılar

Vali Ömer Faruk Coşkun ise İRAP’ın ildeki afet risklerinin azaltılmasına çok ciddi katkılar sağlayacağını dile getirdi.

İRAP’ın Türkiye ve şehire hayırlı olmasını temenni eden Coşkun, “Valiliğimizin bu süreçte en mühim görevi, İRAP kapsamındaki eylemlerin takipçisi olmak, uygulamada meydana çıkacak engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak yaşanabilecek aksamaların önüne geçmektir.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör de afetlerin, insan kapasitesini aşan, süreyi bilinmeyen ve günün dünyasının daimi mücadele ettiği bir gerçek olduğunu aktardı.

Etkileme biçimleriyle afetlerin çok ciddi parasal ve manevi hasarlar meydana getirdiğine işaret eden Güngör, şunları kaydetti:

“Afetlerin etkisi bugünümüzde birleşik afet idaresi kavramını meydana çıkarmıştır. Bu kavram proaktif bir idare anlayışını gerektirmektedir. Afetlerin öncesi, esansı ve ardından olarak sistematiğe eden bu yaklaşımın önemine inanıyoruz. Kahramanmaraş olarak 2023 yolunda şehirimize amaç olarak belirlediğimiz standartlar bu standartlardır.”

Toplantıda, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Şenol Balaban doğrulusunda “Afet Riski Azaltma”, AFAD İl Müdürü Aslan Mehmet Coşkun doğrulusunda da “İRAP Kahramanmaraş” konulu sunumlar yapıldı.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindekiler, AFAD Kampüsü’ndeki İRAP Sergisi’ni gezdi, kampüsteki vasıta ve malzeme depolarında araştırmalarda bulundu.

Toplantıya bunun dışında İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç ile şehir protokolü katıldı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri