Genel

AFAD 2 milyon kişiye afet eğitimi verdi

AFAD İstanbul İl Müdürü Gökhan Yılmaz, Türkiye'de afet bilincinin artırılması amacıyla 2 milyon şahsa AFAD Temel Afet Farkındalık Eğitimi verildiğini belirtirken, "Afet evveli alınması gereken tedbirler vatandaşlarımızda bir farkındalık düzeyinde oturmaya başladı.

Abone Ol  
 
68 / 100

AFAD İstanbul İl Müdürü Gökhan Yılmaz, Türkiye’de afet bilincinin artırılması amacıyla 2 milyon şahsa AFAD Temel Afet Farkındalık Eğitimi verildiğini belirtirken, “Afet evveli alınması gereken tedbirler vatandaşlarımızda bir farkındalık düzeyinde oturmaya başladı. Vatandaşımız şu anda mümkün bir afet hemen evdeyse paniğe kapılmadan depremin ‘çök, kapan, tutun’ pozisyonuna girerek, alan küçülterek dayanıklı bir eşyanın beraberinde bulunması gerekliliğini ve afet bittikten sonra paniğe kapılmadan evini güvenilir şekilde terk etmesi gerekliliğini biliyor.” dedi.

AFAD İstanbul İl Müdürü Gökhan Yılmaz, AA muhabirine, “asrın felaketi” olarak tariflenen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin Türkiye’de afet konusu ile ilgili farkındalığın artırılması ve geliştirilmesi noktasında bir milat bulunduğunu söyledi.

Aradan geçtiğimiz 21 senede çoğu kamu kurum ve kuruluşunun afet konusu ile ilgili ciddi faaliyetlerde bulunduğunu dile getiren Yılmaz, yurttaşların da bu konudaki çalışmalara destek verdiğini belirtti.

Afetle mücadelede kamu kurum ve kuruluşlarının bulunduğu gibi yurttaşların da sorumluluklarının bulunduğuna işaret eden Yılmaz, topyekun mücadelenin başarı getireceğine inandığını kaydetti.

AFAD’ın 21 senedir afet farkındalık eğitimi verdiğini izah eden Yılmaz, “Afet farkındalık şuurunun artırılması tarafında 1999 seneından şu vakita kadar kadar aşağı yukarı 2 milyon şahsa ‘AFAD Temel Afet Farkındalık Eğitimi’ vermiştir. ” dedi.

Yılmaz, eğitimlerde vatandaşlara afet evveli ve ardından neler yapılması, afet esnasında ise nasıl davranılması gerektiği konusu ile ilgili uygulamalı bulgular verildiğini kaydetti.

Eğitim alan 2 milyon bireyin çoğunluklu olarak kamu ve şirket çalışanları, STK temsilcileri ve öğrencilerden oluştuğunun altını çizen Yılmaz, “Toplumun bütün kesimlerine yönelik eğitim faaliyetlerine devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Afet konusu ile ilgiliki çalışmalar vesilesiyle vatandaşta farkındalık oluştuğunu kaydeden Yılmaz, şu şekilde konuştu:

“Afet evveli alınması gereken tedbirler vatandaşlarımızda bir farkındalık düzeyinde oturmaya başladı. Vatandaşımız şu anda mümkün bir afet hemen evdeyse paniğe kapılmadan depremin ‘çök, kapan, tutun’ pozisyonuna girerek, alan küçülterek dayanıklı bir eşyanın beraberinde bulunması gerekliliğini ve afet bittikten sonra paniğe kapılmadan evini güvenilir şekilde terk etmesi gerekliliğini biliyor. Dolayısıyla eğitimlerimizin toplumda artarak tabii devam etmesi gerekiyor. Çünkü 1999 depreminde aradan 21 sene geçtiğini düşündüğümüzde o sene dünyaya gelen bir bebeğin bugün 21 yaşında bir delikanlı bulunduğunu düşünebiliriz. Yine o gün 40-50 yaşında olan bir vatandaşımızı da bir şekilde vefat etmiş olma olsılığı de var. Dolayısıyla eğitim süreklilik arz edecek bir konudur. Bugün ‘verdik eğitimi bitti’ diyemeyiz.”

Eğitim alan şahıslara vakit vakit kolay yapmalarını öneren Yılmaz, AFAD’ın yalnızca Türkiye’de değil, dünya çapında ortaya gelen afetlerden edindiği tecrübeleri de vatandaşa aktardığını söyledi.

Yılmaz, “Afet nerede yaşanırsa yaşansın ona karşı alıncak tedbirler ortaktır. Bu noktadan baktığımızda AFAD dünyanın pek çok noktasında yaşanan benzer afetlere Türkiye’den giden ekiplerle araya girmekde bulunmuş, orada çok ciddi deneyimler kazanmış, başarılı operasyonlara da imza atmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yetişmiş ve eğitim almış insanlara gereksinimiz var”

Geçen sene, toplumun her kesiminin bu mücadelenin bir parçası olması gereğinden yola çıkılarak yaşama geçirilen AFAD Gönüllülük Projesi’ne de değinen Yılmaz, AFAD gönüllülerinin afet evveli gereken tedbirlerin uygulanmasında aktif vazife yaptığına, mümkün afetler amacıyla de 26 ana çözüm ortağıyla beraber hazır olduklarına ilgi çekti.

Yılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye’de 150 bine yakın AFAD gönüllüsü kaydı bulunmaktadır. İstanbul’da bu sayı 30 bine ulaşmıştır. Tabii bu gönüllülük hareketlerinin artarak devam etmesini istek ediyoruz. Olası bir afette ilk araya girmek edenler genellikle vatandaşlarımız oluyor. Kamunun acil araya girmek ekipleri daha sahaya ulaşmadan vatandaşlarımız sahada kurtarma hareketlerini ya da insani yardım hareketlerini yürütüyorlar. Dolayısıyla onların o an amacıyla doğru araya girmeklerde bulunabilmesi amacıyla yetişmiş ve eğitim almış insanlara gereksinimiz var. Bu noktada biz bir taraftan gönüllülük hareketlerini artırıyoruz ama bir taraftan da afetler olmadan evvel afet risklerine yönelik zarar azaltma önlemleri ve tedbirlerini alabilmek zorundayız. 150 bin bireyi düşündüğümüzde, her birinin dört kişilik bir ailenin ferdi bulunduğunu düşündüğümüzde bu 600 bin bireyin afette nasıl davranması gerekliliğini öğrenmesi manasına geliyor. Biz esasen gönüllülerimizden ilk olarak yakın çevresindeki insanlara bu eğitimleri aktarmalarını ve aile planlarını yapmalarını istiyoruz.”

Yılmaz, çoğu natural afetin Türkiye’nin de içersinde bulunduğu coğrafyanın kaçınılmaz gerçeği bulunduğunun altını çizdi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri