Sağlık

Adıyaman aşı üretimine hazır

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili olarak "Özel sektöre ait bir firmanın altyapısı aşının üretimine ideal duruma getiriliyor." sözlerinin sonrasında gözler, TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu kapsamında yürütülen çalışmalara çevrildi.

Abone Ol  
 
70 / 100

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili olarak “Özel sektöre ait bir firmanın altyapısı aşının üretimine ideal duruma getiriliyor.” sözlerinin sonrasında gözler, TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu kapsamında yürütülen çalışmalara çevrildi.

17 proje var

Türkiye, bütün dünya gibi Kovid-19’a karşı etkili olabilecek aşı konusu ile alakalı çalışmalarını bütün hızla sürdürüyor. TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında aşı ve ilaç olmak üzere toplam 17 proje üstünde çalışan bilim insanları, bir an evvelce netice alabilmek için çabalıyor. Bu çalışmalardan biri de Adıyaman’da yürütülüyor.

Bakan Varank, Vetal’i ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2021’in ilk aylarını işaret ettiği aşı projelerinden birinin sürdürüldüğü Adıyaman’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şehirde aşı geliştirme çalışmalarının yapıldığı Vetal AŞ’yi ziyaret etti, Türkiye’de en yüksek biyogüvenilirk standardına sahip olacak BSL-4 laboratuvarının inşaatında araştırmalarda bulundu.

Halk sağlığını ve çalışanları risk altına sokmaksızın, ölümcül mikropların güvenilir şekilde araştırılması için geliştirilecek BSL-4 laboratuvarının inşaatına dair yetkililerden bilgi alan Bakan Varank’a ziyaretinde Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, Halil Fırat, Yakup Taş ve Fatih Toprak ile Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut eşlik etti.

17 laboratuvarı bulunuyor

TÜBİTAK ve Vetal firması iş birliğinde yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında çalışmaların yürütüldüğü fabrikadaki araştırmalarının sonrasında açıklama yapan Bakan Varank, veteriner aşıları üretiminde Türkiye’nin en iyi altyapıya sahip firmalarından birinin Adıyaman’da bulunduğunu belirterek, firmanın biyogüvenilirliği 17 laboratuvara sahip olduğunu ifade etti.

Vetal firmasının ürettiği veteriner aşılarını ihraç ettiğini belirten Varank, firmanın bunun dışında Adıyaman Üniversitesi ile antiserum çalışmaları yaptığını bildirdi.

Çalışmalar, bilim insanlarının üstün gayretiyle yürütülüyor

Kovid-19 Türkiye sınırlarına girmeden mühim tedbirler aldıklarını anımsatan Varank, bu kapsamda TÜBİTAK içeriğinde Kovid-19 Türkiye Platformu’nu oluşturduklarını belirtti.

Aşı projelerinde mühim bir uzaklık katettiklerini altını çizen Varank, “TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında başlatılan aşı ve ilaç geliştirme projelerimiz büyük bir kararlılık ve bilim insanlarımızın üstün gayretleriyle devam ediyor.” ifadesini kullandı.

“3 aşı projesinde klinik adım çalışmalarına geldik”

Varank, aşı geliştirme çalışmaları kapsamında 2 projede hayvan deneylerinin tamamlandığını belirterek, şu verileri verdi:

“Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamız da Vetal ile yürüttüğü çalışmada hayvan deneylerinde son noktaya geldi. Sonraki adımda dosyalarını Sağlık Bakanlığımıza teslim edecek. Böylece platformumuzda yer alan 3 aşı projesinde klinik adım çalışmalarına geldik. Tabii ki bu aşıların geliştirilmesinin yanı sıra seri üretimi de çok mühim. Bunları Türkiye’de üretebileceğimiz altyapıya sahip bütün şirketlerimizi geziyoruz. Vetal de mühim bir adayımız. Buradaki tesisimiz Sağlık Bakanlığımızın yetki vermesiyle insan aşısı üretimi için çok rahat kullanılabilecek bir. Sağlık Bakanlığımız ile de görüşmeleri yapıyoruz, ekipleri burayı ziyaret edip inceledi. Sertifikasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra insan üstünde deneme adımına gelen aşılarımızı burada üretip, yeni bir adıma geçmek istiyoruz.”

“Aşıları kendimiz üretebilip vatandaşımızın hizmetine sunacağız”

Yerli ve milli bir aşıyı halkın hizmetine sunmak istediklerini altını çizen Varank, “İnşallah ülkemize deva olacak aşıları kendimiz üretebilip vatandaşımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

Aşı çalışmalarında Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını belirten Varank, şunları kaydetti:

“Hayvan denemeleri tamamlanan aşılarımızın dosyası Sağlık Bakanlığına teslim edildi. Bakanımız öncülüğünde lüzumlu araştırmalar hızlı bir şekilde yapılıyor. Çok kısa bir vakit ortamında Faz-1’e geçeceğimize inanıyoruz, yeter ki sahip olunan araştırma süreçleri bir an evvelce tamamlansın. Vetal gibi mühim tesislerde de Faz-1 ve Faz-2 adımlarında kullanılacak aşılar üretilebilsin. Biz kısa vakit ortamında insan denemelerine başlayabileceğimize inanıyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri