GenelGündem

Adana Valisi Elban: Yakalanan PKK’lı terörist Suriye’de uzun süre bomba eğitim almış

Adana Valisi Süleyman Elban, metropollerde çarpıcı bombalı eylem hazırlığındaki teröristin 37 kilogram TNT ile Adana'da gözaltına alınmasına ilişkin, "Yakalanan terörist aşağı yukarı 7 sene evvel örgüte katılmış, Suriye'de bununla alakalı uzun vakit eğitim almış ve ülkemize de kısa bir vakit evvel eylem amacıyla gelmiş." dedi.

Abone Ol  
 
64 / 100

Adana Valisi Süleyman Elban, metropollerde çarpıcı bombalı eylem hazırlığındaki teröristin 37 kilogram TNT ile Adana’da gözaltına alınmasına ilişkin, “Yakalanan terörist aşağı yukarı 7 sene evvel örgüte katılmış, Suriye’de bununla alakalı uzun vakit eğitim almış ve ülkemize de kısa bir vakit evvel eylem amacıyla gelmiş.” dedi.

Elban, 15 Ağustos’ta yakalanan PKK’lı terörist B.K. ile alakalı gazetecilere yaptığı açıklamada, kente bombalı hücum hazırlığındaki bir teröristin geleceği konusu ile alakalı daha evvel istihbarat birimleri doğrulusunda bilgi yaklaştığını söyledi.

Emniyet birimlerinin bu hususta hassas bir çalışma içerİsinde olduğunu ifade eden Elban, şu şekilde konuştu:

“Yakalanan terörist aşağı yukarı 7 sene evvel örgüte katılmış, Suriye’de bununla alakalı uzun vakit eğitim almış ve ülkemize de kısa bir vakit evvel eylem amacıyla gelmiş. Cumartesi günü arkadaşlarımız oluşturulan operasyonla yakaladılar. Sorgusu devam ediyor. Bağlantıları ve yapılacak eylemin hacmi vesaire konusu ile alakalı arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Yaklaşık 37 kilo TNT patlayıcı vardı. Şu an amacıyla elimizdeki bulgular bunlar. Başarılı bir çalışmaydı ve hakikaten gözaltına alınmamış olsaydı ciddi bir risk oluşturacak eylem olabilirdi. Tanrı korumuş oldu. Emniyetteki bütün arkadaşlara başta güvence müdürümüz olmak üzere ve istihbarat hususunda bilgi akışı gerçekleştiren bütün istihbarat birimlerimize de teşekkür ediyorum.”

Elban, hem ilin hem ülkenin güvenliği amacıyla bütün istihbarat ve güvence birimlerinin hassas şekilde her türlü veriyi değerlendirmeye ve paylaşmaya devam ettiğini dile getirdi.

İçişleri Bakanlığından 15 Ağustos’ta oluşturulan açıklamada, metropollerde çarpıcı bombalı eylem hazırlığındaki PKK’lı terörist B.K’nin 37 kilogram TNT ile Adana’da yakalandığı bildirilmişti. Teröristin, PKK/YPG’nin metropollerde bombalı eylem yapan özel kuvvetler biriminde etkinlik gösterdiğinin belirlendiği kaydedilmişti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri