GenelSağlık

A’dan Z’ye Kovid-19 pozitif olan hastanın evde takip süreci

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun en sık görülen bulaşma yolu aynı ev içinde yaşam sürdüren kişilerin yakın ilişkisi olarak gösterildiğinden, tedavinin evde sürdüğü hallarda hasta ve yakınlarının tespit edilen kurallara tam uyum göstermesi gerekiyor.

Abone Ol  
 
100 / 100

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun en sık görülen bulaşma yolu aynı ev içinde yaşam sürdüren kişilerin yakın ilişkisi olarak gösterildiğinden, tedavinin evde sürdüğü hallarda hasta ve yakınlarının tespit edilen kurallara tam uyum göstermesi gerekiyor.

Kovid-19 pozitif olan hastanın evde takip süreci hayati ehemmiyet taşıyor. Evdeki izolasyon sürecinde tespit edilen kurallara sıkı sıkıya uyulması, aynı evde yaşam sürdüren bireylere bulaşma tehlikesini en aza indiriyor.

Tedavileri evde devam eden hastaların tercihen özel tuvaleti olan ve dışarı açılan bir pencere-kapı ile basitçe havalandırılan ayrı bir odada yalnız olarak istirahat etmesi ve odanın gün içinde sık sık havalandırılması gerekiyor.

Hastanın yemeklerini odasında yemesi, kaldığı odanın dışına çıkması mecburi bulunduğunda ise kesinlikle tıbbi maske kullanması gerekiyor. Hasta yakınları mecburi hallarda hastayı denetim etmek ya da bakımını uygulamak için odaya girdiğinde iki tarafın da tıbbi maskeli ve odanın yeni havalandırılmış olması ehemmiyet taşıyor. Eve ziyaretçi kesinlikle kabul edilmemeli.

Kapı kulpları alkol bazlı dezenfektanla temizlenmeli

Hastaya yemeğinin, ayrı bir tepsi ile tıbbi maske ve eldiven takmış yakınları doğrultusundan kapıdan verilmesi en makul teknik olarak gösteriliyor. Hastanın kullandığı tabak, bardak ayrı olmalı, bulaşık makinasında yüksek ısı ve uzun programda 70 derecede ya da elde sıcak suyla yıkanmalı. Hasta giysileri, yatak çarşafları tekrar 70 derece ve üzeri sıcaklıkta ayrı olarak yıkanmalı.

Ortak tuvalet kullanılması lüzumlu hallarda her kullanımdan sonra lavabo, tuvalet, kapı kulplarının alkol bazlı dezenfektan ya da 1/10 seyreltilmiş çamaşır suyu ile hijyenik hale getirilmesi gerekiyor.

Hastaların kullandığı banyo ve el-yüz havlusunun kesinlikle ayrı olması, tercihen kağıt havlu-peçete kullanılarak bunların çok biriktirilmeden ağzı bağlı torba ile çöpe atılmasının en güvenilir yol.

Aynı evde yaşam sürdüren Kovid-19 PCR testi negatif kişiler nasıl davranmalı?

Hasta yakınlarının hasta ile olası bulunduğunca uzun süreli ilişkiden kaçınarak yalnızca bakım ve takibini yapması gerekiyor. Bir cetvel oluşturularak günlük ateş ve semptomların seyrinin kaydedilmesi, doktorun işlerini kolaylaştırması yönünden ehemmiyet taşıyor.

Hastanın bir arada yaşadığı aile bireyleri de hastalık tanısı konduktan sonra 14 gün izolasyon altına alınmalı ve hastalık semptomları yönünden izlemde tutulmalı. Hastanın eşyalarıyla ilişki ardından eller 20 saniye sabunla yıkanarak alkol bazlı dezenfektan ya da kolonya ile temizlemeli. Bütün evin sık sık havalandırılması da mühim bir tedbir.

Doç. Dr. Kömürcüoğlu: Her kurala tam uyum hayati önemde

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Eksperi Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evde tedavinin takibine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Tedavi başarısında doktor doğrultusundan belirti edilen her kurala tam uyum sağlanmasının ehemmiyetine işaret eden Kömürcüoğlu şunları kaydetti:

“Günlük olarak sabah akşam ateş ölçümleri, öksürük, soluk darlığı, göğüs ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık ve ishal şikayetleri takip edilmeli. Örneğin, ‘Öksürük bugün daha çok, ateş düşürücü ile ateş düşüyor/düşmüyor, göğüs ağrısı yeni başladı.’ gibi izlemler yapılmalı. Tedaviye karşın düşmeyen 38,5 ve üzeri ateşi, soluk darlığı, aşırı öksürüğü, zorlu solunumu, uykuya meyli olan hastaların ‘ağır hastalık zenginliği ve hastaneye yatış’ yönünden yeniden değerlendirilmeleri gerekir. Hastanın doktor doğrultusundan tavsiye edilen ilaçlarını düzenli kullanması sağlanmalı, günde en az 2-2,5 litre su içmesi, bol proteinli besinlerle beslenmesi ve C-vitamini (1000 mg), multivitamin ve D vitamini takviyesi alması önerilmektedir.”

“Kronik hastalığı olanlarda hastalıklarının tedavilerine ara verilmemeli”

Doç. Dr. Kömürcüoğlu, eşlik eden süreğen hastalığı olanlarda tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, KOAH, astım gibi hastalıklarının tedavilerine ara verilmemesi gerektiğine ilgi çekerek, “Yüksek doz kortizon ve kanser tedavisi gören ciddi bağışıklık sistemi baskılayıcı hastalıkları bulunanların sık sık ilacı kesmeleri gerebilir. Takip eden doktorlarından konuyla alakalı bilgi alabilirler.” uyarısında bulundu.

Kovid-19’un sık sık zatürreye ve ağır enfeksiyona niçin bulunduğu için sigara içilmemesinin ehemmiyet taşıdığını altını çizen Kömürcüoğlu, tedaviye dair şu verileri verdi:

“Tedavi kapsamında 5 günlük ilaç verilmektedir ve 5. günde semptomları yönünden hastalar yeniden filyasyon ekiplerince değerlendirilmektedir. Klinik olarak düzelen, ateşi düşen, halsizliği azalan hastalarda ek tedaviye lüzum duyulmamaktadır. Halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları, mevsimsel gripte bulunduğu gibi 2-3 hafta devam edebilir. Kliniği düzelmeyen, ağırlaşan olgularda ek tedavi verilebilir.

Özellikle ilk tanıda zatürresi olan, tedaviye karşın ateş yüksekliği devam eden, soluk darlığı ve solunum zorluğu ağırlaşan, morarma, şuur bulanıklığı gibi ciddi semptomları ilerleyen ya da aşırı bulantı-kusma, aşırı ishal gibi amaçlarla beslenemeyen ya da ilaçlarını kullanmayan hastaların yeniden değerlendirilmesi gerekir, ek tedavi verilebilir ya da hastaneye yatırılabilir.”

Hastalarda genelde 9-14 günden sonra semptomlarda iyileşme başladığını, akciğer filminde düzelmenin ise 3-4 haftayı bulabildiğini ifade eden Kömürcüoğlu, bu amaçla erken radyolojik denetimin, yakınmalarda artma yoksa ve genel hal iyiyse faydası olmadığını ifade etti. Kömürcüoğlu, “Bu kurallara uyulursa ev içi bulaş riski an aza indirilerek izolasyon dönemi güvenle geçirilebilecektir.” dedi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri