GenelGündemHaber

Adalet hizmetlerindeki işlemler internet üzerinden yapılmaya devam ediyor

Adalet Bakanlığın internet sitesinden oluşturulan bildirime göre, bakanlığın internet üzerinden verilen çoğu hizmetle adliyeye gidilmeden dava dosyalarından tebligata, idari para ve trafik cezalarına itirazdan birtakım mahkeme kararlarına erişime kadar çoğu işlem, bilgisayar ya da mobil cihazlardan yapılabiliyor.

Abone Ol  
 

Adalet Bakanlığın internet sitesinden oluşturulan bildirime göre, bakanlığın internet üzerinden verilen çoğu hizmetle adliyeye gidilmeden dava dosyalarından tebligata, idari para ve trafik cezalarına itirazdan birtakım mahkeme kararlarına erişime kadar çoğu işlem, bilgisayar ya da mobil cihazlardan yapılabiliyor.

Adalet Bakanlığı, salgın sürecinde yurttaşların mağdur olmaması ve adliyelerin koronavirüsten etkilenmesini önlemek amacıyla internet üzerinden yeni programları yaşama geçirirken, daha evvel verilen çevrimiçi hizmetlerin de içeriğini geliştirdi.

Bu kapsamda arabulucu, uzlaştırmacı ve bilir bireylerin UYAP üzerinden elektronik ortamda yaptığı işlerin portalları, mobil programlar üzerinden verilmeye başlandı. Arubulucu, uzlaştırmacı ve bilir bireyler telefon, tablet gibi akıllı cihazlarla çoğu prosedürü resmi kurumlara gitmeden yapabiliyor.

Yine 20 Aralık 2019’da UYAP üzerinden yayılan Avukat Portal ve Vatandaş Portal programlarında güncelleme yapılarak, idari para ve trafik cezalarına itiraz istekleri eklendi. Binlerce birey adliyelere gitmeden bu tür cezalara UYAP üzerinden basitçe itiraz etti.

Hem de adli ve idari yargı kapsamındaki bütün dosyalar, UYAP Vatandaş Portal’dan görülebiliyor. E-devlet şifresi, e-imza ya da mobil imza ile giriş yaparak dosyalara dilekçe ve evrak eklenebiliyor, dosya kapsamında atanan bütün duruşmalar sistemden takip edilebiliyor.

Vatandaşlar icra dairelerine gitmeden UYAP Vatandaş Portal üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile kendi dosyalarına ödeme yapabiliyor. Bu program ile adliyeye gidilmeden cumhuriyet başsavcılıklarına şikayet dilekçesi gönderilebiliyor. UYAP Vatandaş Portal programından adres ve etkileşim bilgileri de güncellenebiliyor.

E-tebligat programı, 2015 senesinde ihtiyari olarak kullanıma sunuldu ve 1 Ocak Ayı 2019’dan itibaren bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, özel hukuk tüzel bireylerine, noterlere, avukatlara, arabulucu ve bilirbireylere mecburi duruma getirildi. Böylece tebligatların gecikmesinden kaynaklanan mağduriyetlerin önüne geçildi.

Resmi bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek diğer bir ülkede meşru olarak kullanılmasını gerçekleştiren e-apostil sistemi ile vatandaşlar apostil işlemlerini dünyanın her yerinden elektronik ortamda yapabiliyor.

İstanbul Ticaret, Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi ve bu mahkemelere dair İstanbul BAM kararları, şahsi bilgiler temizlenerek, emsal.uyap.gov.tr internet sitesinde bütün vatandaşlara açık olarak internetten derli toplu olarak yayımlanıyor.

CELSE (Mobil Avukat Bilgi Sistemi) programı ile avukatlar, duruşmalarının tarih ve saatlerini anlık olarak takip ederek mazeret dilekçesi gönderebiliyor. Hem de duruşma hakimi ile alakalı izin bilgisine ulaşılabiliyor. Hakimin izin bilgisi, sisteme anlık olarak girildiği takdirde, avukatlar süratli ve sağlıklı bir şekilde bu bulguyu CELSE programı üzerinden görebiliyor. Yine ilamlı icra takipleri (mahkeme ilamı, noter evrakı, tüketici hakem kurulu kararı, arabuluculuktan kaynaklanan) icra dairesine gidilmeksizin Avukat Portal üzerinden elektronik ortamda yapılabiliyor.

Avukat portal üzerinden Cumhuriyet Başsavcılığı dosyalarına dosya araştırma isteği gönderilebiliyor ve cumhuriyet savcısının onayından sonra evrak görüntüleme prosedürü yapılabiliyor.

Adalet Bakanlığının, önümüzdeki dönemde adalet hizmetlerindeki dijital programları daha da ilerletmesi hedefleniyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri