DünyaGenel

ABD’nin Oregon eyaletindeki orman yangınında çok sayıda kişinin ölmesinden endişe ediliyor

ABD'nin batı yakasında bulunan California, Oregon ve Washington eyaletlerinde son bir ayda en az 26 kişinin ölümü ile sonuçlanan orman yangınları etkisini sürdürürken, Oregon Acil durum Yönetim Ofisi Direktörü Andrew Phelps, "Yangına bağlı ölümlerle mücadele ediyoruz, mevcut kayıplara bakarak, toplu ölümler beklediğimizi söyleyebilirim." şeklinde açıklamada bulundu.

Abone Ol  
 

ABD’nin batı yakasında tespit edilen California, Oregon ve Washington eyaletlerinde son bir ayda en az 26 bireyin ölümü ile neticelenen orman yangınları etkisini sürdürürken, Oregon Acil hal Yönetim Ofisi Direktörü Andrew Phelps, “Yangına bağlı ölümlerle mücadele ediyoruz, sahip olunan kayıplara bakarak, toplu ölümler beklediğimizi söyleyebilirim.” şeklinde bildirimde bulundu.

ABD’de California’nın sonrasında Oregon vilayetinde yangınlarla mücadele ediliyor

Oregon Valisi Kate Brown da orman yangınlarında 1 milyon hektardan çok alanın küle döndüğünü ve düzinelerce insanın hala kayıp olduğunu söyledi.

Vali Brown, Oregon’da her yıl toplamda 500 bin dönüme yakın alanın yangınlarda zarar gördüğünü, fakat bu yıl bir kaç haftada yanan alanın bunun iki katına ulaştığını kaydederek, eyalet nüfusunun yüzde 10’unun tahliye edilmesine yol açan yangınları, ”benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdi.

Washington’da yetkililer asılsız ihbarlardan şikayetçi

Batı yakasında devam eden yangınların büyük zarar verilen eyaletlerden Washington’da yetkililer, itfaiye birimlerine gelen asılsız kundaklama ihbarlarından yorulduklarını ifade etti.

Mason County Şerif Bürosu, Washington sakinlerini, münferit kundaklama dedikodularını, ABD’deki ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı gösterilerde boy gösteren Antifa üyelerinin “batı kıyısı süresince yangın çıkarmak için komplo kurması” gibi asılsız söylentileri yaymayı bırakmaya çağırdı.

FBI doğrultusundan mevzuya dair oluşturulan bildirimde da “Komplo teorileri ve hatalı bilgilendirmeler, bu yangınları denetim altına alabilmek için gece gündüz çalışan mahalli itfaiye ve polis teşkilatlarının kıymetli imkanlarını boşa harcamasına niçin oluyor. Lütfen sadece resmi kaynaklardan doğrulanmış verileri paylaşarak bize yardım edin.” ifadelerine yer verildi.

En çok can kaybı California’da

Yangınların ilk başladığı eyalet olan California’da, ağustos ayı ortasında çıkan ve hala bütün hızı ile devam eden yangınlarda can kayıbı adedi 20’ye ulaştı.

Son hafta oluşturulan arama kurtarma çalışmalarında, orman yangınlarının devam ettiği eyaletin kuzey bölgesinde 9 cesede ulaşıldı.

En çok tahribatın yaşandığı California genelinde, 15 Ağustos’tan bu yana düşen 13 binden çok yıldırım 900’den çok yangına niçin olurken, 64 binden çok insan tahliye edildi, 12 bin 500 kilometrekareden çok ormanlık alan kül oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, California’da devam eden yangınları “büyük afet” ilan ederek federal yardım etmeye onay vermişti.

California Valisi Gavin Newsom da Trump’ın afet ilanının, eyalette yangınlardan büyülenen şahıslara kriz danışmanlığı, barınacak yer ve başka sosyal hizmetler konusu ile ilgili yardım edeceğini söylemişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri