Genel

AB’den İngiltere’ye ‘anlaşmaya uy’ çağrısı

"AB-İngiltere Ayrılık Anlaşması Ortak Komite" toplantısı bitiminde açıklama yayımladı.

Abone Ol  
 

AB Komisyonu, İngiltere’nin Brexit ayrılık anlaşmasının birtakım maddelerini ihlal etmeyi planladığının meydana çıkmasının sonrası oluşturulan “AB-İngiltere Ayrılık Anlaşması Ortak Komite” toplantısı bitiminde açıklama yayımladı.

Açıklamada, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ve İngiltere Başbakan Yardımcısı Michale Gove’un bugün Londra’da komite toplantısı gerçekleştirdiği kaydedildi.

Brexit ayrılık anlaşmasının ve İrlanda protokolünün tam ve saatinde uygulanması gerektiği belirti edilen açıklamada, anlaşmaya uyumun “yasal yükümlülük” olduğuna ilgi çekildi.

Anlaşmaya saygı

Açıklamada, “AB, bu anlaşmanın konusuna ve ruhuna saygı gösterilmesini beklemektedir. Ayrılık anlaşmasının şartlarına uymamak uluslararası hukuku ihlal anlamını taşır. Bu hal itimata zarar vermekle beraber gelecekteki temaslare yönelik müzakereleri de rizikoya atar.” ifadeleri kullanıldı.

“Tek doğrultulu değiştirilemez”

Ayrılık anlaşmasının 1 Şubat 2020’de yürürlüğe girdiği anımsatılan açıklamada, “AB ya da İngiltere anlaşmayı tek doğrultulu olarak değiştiremez, düzeltemez, yorumlayamaz ya da yok sayamaz. İrlanda ve Kuzey İrlanda protokolü de ayrılık anlaşmasının ana unsurlarından biridir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Hukuk ihlali

İngiliz hükümetinin sunmuş olduğu tasarıyı geri çekmesi talep edilen açıklamada, “İngiltere’deki tasarının kabul edilmesi halinda, ayrılık anlaşması ve uluslararası hukuk son derece ciddi biçimde ihlal edilmiş olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrılık Anlaşması Ortak Komitesi, AB ve İngiltere’nin Brexit anlaşmasının uygulanmasını ve yorumlanmasını denetlemek ile meydana çıkabilecek problemlerin çözümü hedefiyle kurulmuştu. Anlaşma gereği doğrultuların talep etmesi halunda komitenin 30 gün içinde bir araya gelmesi ve problemleri ele alması gerekiyor.

Süreç hakkında

AB’den 31 Ocak’ta ayrılan İngiltere, Birlik ile ticaret başta olmak üzere, çift temaslar konusu ile ilgili kapsamlı müzakereler yürütüyor.

Müzakerelerde, ticaretin yanı sıra balıkçılık, havacılık, ilaç ve güvenliğe kadar detaylı konular ele alınıyor.

Anlaşmaya varılamaması halinda iki doğrultu arasındaki ticari temaslar, 31 Aralık 2020 sonrası Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacak.

Bu tarihe kadar olan geçiş süreci süresince İngiltere, AB kurallarına bağlı kalmayı sürdürüyor.

Muhabir: Ata Ufuk Şeker

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri