DünyaEkonomi

ABD’den Rusya’dan uranyum ithalatını azaltma girişimi

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'dan uranyum ithalatına yönelik anti damping soruşturmasının askıya alınmasına ilişkin 1992'de imzalanan anlaşmada değişiklik yapılması için taslak hazırlandığı bildirildi.

Abone Ol  
 

ABD Ticaret Bakanlığından oluşturulan açıklamada, Rusya’dan uranyum ithalatına yönelik anti damping soruşturmasının askıya alınmasına dair 1992’de imzalanan anlaşmada farklılık yapılması için taslak hazırlandığı bildirildi.

Bakanlığın Rosatom ile farklılığa dair taslak uyuşma imzaladığı belirti edilen açıklamada, farklılığın yaşama geçirilmesi durumunda söz hususu uyuşmanın 2040’a kadar uzatılacağı ve bu süreçte ABD’nin Rusya’dan gelen uranyuma bağımlılığının azaltılacağı kaydedildi.

Amerikan nükleer endüstrisini koruma hedefi

Açıklamada görüşlerine yer verdiği ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, “Bu taslak uyuşma, Amerikan nükleer endüstrisi için mühim bir aşaması temsil ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ross, farklılığın yapılması durumunda Amerika’nın nükleer enerji endüstrisinin korunacağını ifade etti.

Söz hususu farklılık taslağında, Rusya’dan ithal edilen uranyum miktarının sahip olunan anlaşmada belirti edilen yüzde 20 seviyesinden, istikbal 20 yıl içinde ortalama yüzde 17’ye ve 2028’den itibaren yüzde 15’e düşürülmesi öngörüldü.

ABD Ticaret Bakanlığı, farklılık taslağına dair görüşlerin 28 Eylül’e kadar alınacağını ve 5 Ekim’ kadar farklılığın tamamlanacağını bildirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri