DünyaGenel

ABD’den Esed ailesi ve çevresine yeni yaptırım açıklaması

ABD yönetimi, 17 Haziran'da yürürlüğe soktuğu "Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası" kapsamında Beşşar Esed rejimi ile temaslı 17 kurum ve şahsa daha yaptırım kararı aldı.

Abone Ol  
 
67 / 100

ABD yönetimi, 17 Haziran’da yürürlüğe soktuğu “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası” kapsamında Beşşar Esed rejimi ile temaslı 17 kurum ve şahsa daha yaptırım kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo doğrultusundan oluşturulan yazılı açıklamada, söz hususu yaptırımların Esed ve Rusya doğrultusundan Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib’de Armanaz beldesine oluşturulan ve 40 sivilin hayatını kaybettiği saldırılara atfen getirildiği vurgulandı.

29 Ekim 2017’de oluşturulan Armanaz saldırısının yıl dönümünde yürürlüğe sokulan ek yaptırımlarda, Esed’e finansal destek veren ve iş yapan kurumların yanı sıra bu faaliyetlerde rol alan bireylerin yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Bununla birlikte, Esed rejimine bağlı 5’inci Ordu Komutanlığı ve Suriye’de ateşkesin engellenmesi ya da önlenmesinde aldığı rol nedeniyle 5’inci Ordu Komutanı Milad Cedid’in yanı sıra Beşşar Esed’in mühim finansörlerinden olan Suriyeli iş adamı Yasir İbrahim ve kardeşleri Nesrin İbrahim ile Rana İbrahim’in de listeye eklendiği bildirildi.

Açıklamada, “Yasir İbrahim liderliğindeki İbrahim ailesi, Beşşar Esed ve eşi Esma Esed için bir cephe vazifiyeti görüyor. Milyonlarca Suriyeli açlıkla karşı karşıya kalırken, İbrahim ailesi, Esad’ın ve Esma Esed’in Suriye ekonomisi üzerindeki şahsi sınırlarını genişletmek için harcama çılgınlığı yapıyor.” ifadesine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 21 Aralık’ta imzaladığı ve 17 Haziran’da yürürlüğe giren “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası”na göre, rejimin yerli petrol üretimini geliştirmesine yardımcı olmanın ve rejim ile ticari temasta bulunmanın yaptırım cezaları bulunuyor.

ABD, söz hususu yasayı delen şahıs ve kurumları, ülkeye seyahat etme yasağı, ABD’deki mal varlıklarının dondurulması, başka ülke ve şirketlerle rastgele bir finansal prosedür yapmalarının yasaklanması gibi yaptırımlarla tehdit ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri