DünyaGenel

ABD’deki başkanlık seçim sonuçları için gözler 6 kritik eyalette

ABD Başkanı Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden arasında baş kafaya giden yarışta, toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Georgia, Kuzey Carolina, Nevada, Pennsylvania, Arizona ve Alaska eyaletleri kritik önemini koruyor.

Abone Ol  
 
63 / 100

ABD Başkanı Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden arasında baş kafaya giden yarışta, toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Georgia, Kuzey Carolina, Nevada, Pennsylvania, Arizona ve Alaska eyaletleri kritik önemini koruyor.

Başkanlık yarışındaki son hal AA muhabirinin derlediği verilere göre eyaletler bazında şöyle:

Georgia’da Biden önde

Trump’ın seçim sandıklarının açılmasından bu yana yarışı önde götürdüğü 16 delegelik Georgia’da, Biden cuma sabahı itibarıyla Trump’ı aşağı yukarı 1500 oy farkıyla geride bıraktı. Eyalette aşağı yukarı 5 milyon oy kullanıldı ve Biden yüzde 0,022 gibi ufak bir oranla şu an önde bulunuyor.

Eyalet yasalarına göre iki aday arasındaki fark yüzde 0,5’ten ufak olursa, yapılacak itiraz üstüne oyların yeniden sayılması gerekiyor. Nitekim, Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, yüzde 99 sayımı biten oyların yeniden sayılacağını açıkladı.

Nevada kritik eyalet haline geldi

6 üyesi tespit edilen Nevada’da da yarışı kimin kazandığını ilan etmek için sayımın bir kaç gün daha devam edeceği belirtiliyor. Şu ana kadar 1,2 milyon oyun sayıldığı eyalette Biden yüzde 1’den daha az bir oranla Trump’ın önündeki yerini koruyor.

Biden ve Trump arasındaki oy farkı 11 binin üzerinde görünen eyalette işlem görmeye devam eden oyların arasında teyid edilmeyi bekleyen Clark County’deki 60 bin seviyesinde geçici oy pusulasıı var. Bu oylar, çoğunlukla seçmen doğrultusundan seçim günü kayıt yaptırıp kullanıldığı için geçerli olup olmadığının denetim edilmesi gerekiyor.

Eyalet yasalarına göre üzerinde 3 Kasım tarihli posta ile gönderilen oylar 10 Kasım tarihine kadar sayılabilecek. Bir vakitler salıncak eyalet konumunda tespit edilen Nevada, en son George W. Bush’un kazandığı 2004 seçimlerinden bu yana Demokrat eyaletler listesinde sayılıyor.

Kuzey Carolina da kazananı arıyor

Seçimin başka kritik eyaleti Kuzey Carolina’da da şimdilik kazanan ilan edilmedi, 15 üyesi tespit edilen eyalette oyların sayımı devam ediyor.

Yetkililerin paylaştığı son verilere göre, eyalette sayılmayı bekleyen hala 100 binin üzerinde oy ve 41 bin geçici oy pusulası mevcut. Eyalet yasalarına göre, 3 Kasım seçim günü damgalı posta yolu ile kullanılan oyların sayımı için 12 Kasım’a kadar vakit bulunuyor.

Uzmanlar, sayımı süren oyların hala eyaletin rengini kırmızıdan maviye değiştirebileceğine ilgi çekerken, perşembe sabahı Beyaz Saray’da kameraların karşısına çıkan Trump, Kuzey Carolina’da Biden’dan 77 bin oy farkıyla önde bulunduğunu belirterek, “Biz Kuzey Carolina’yı açıkça kazandık, bundan sonra bizi yakalayamazlar.” ifadelerini kullanmıştı.

Pennsylvania’da Biden Trump’ı solladı

Seçimin en çekişmeli geçtiğimiz eyaletlerin başında gelen Pennsylvania’da da yarış kafaya baş giderken, eyaletin seçim sitesine göre hala 175 binden çok oy sayılmayı bekliyor.

Sandıkların açılmasından bu yana eyalette Trump yarışı önde götürürken, posta yolu ile kullanılan oyların döneme girmesiyle son iki gün Trump ile Biden arasındaki fark kapandı. Cuma sabayı itibarıyla Biden, Trump’ın önüne geçti. Eyaletin seçim sitesine göre hala 175 binden çok oyun sayılmayı beklediği kaydediliyor.

6,5 milyondan çok oy kullanılan eyalette iki aday arasında şu an yüzde 0,1’den daha az fark bulunuyor. Eyalet seçim yasalarına göre farkın yüzde 0,5’ten daha az bulunduğu hallerde oyların yeniden sayılması gerekiyor.

Trump, 2016 seçimlerinde rakibi Hillary Clinton’a karşı “Mavi Duvar” olarak tanınan Wisconsin, Michigan ve Pennslyvania eyaletlerini yüzde 1 farktan daha az oy seviyesi ile ucu ucuna kazanmıştı.

Arizona Demokratlara gitti geldi

Kazananın ilan edilmesi konusu ile ilgili karışıklık yaşanan Arizona eyaleti de ülkedeki siyasi haritada renginin tespit edilmesini bekliyor.

Associated Press’in (AP) ve sonrasında Trump’ın destekçisi olarak tanınan FOX News kanalının Arizona’yı Biden’ın kazandığını ilan etmesinin sonrasında seçimi takip eden çoğu kaynak 11 delegeyi Biden’ın hanesine yazdı.

Ancak eyalette Biden hala 64 bin oyla yarışı önde götürmesine karşın sayımı devam eden oyların hala neticesi değiştirebilecek çoklukta olması nedeniyle eyaleti tam olarak Demokratlar’ın kazandığı söylenemiyor ve yetkililerin nihai açıklaması bekleniyor.

Kazananın ilan edilmediği Alaska vilayetinde de oy sayımı devam ediyor. Oyların aşağı yukarı yüzde 50’sinin sayıldığı 3 delegelik Cumhuriyetçi eyaletin, sonuçlara başka eyaletler kadar büyük bir tesir yapması beklenmiyor.

Başkanlık için 270 delege oyu gerekiyor

AP’nin incelemesine göre ABD’de 2000 seçimlerinden bu yana ülke çapında 31 eyalette yeniden sayım yapıldı, bunlardan yalnızca 3’ünde sonuçlar bir önceki hali değiştirdi.

Oy sayımının tamamlandığı eyaletlerdeki geçici sonuçlara göre, şu ana kadar Demokrat Parti adayı Biden 253, Cumhuriyetçi Parti adayı Trump ise 214 seçici delege kazanmış halda.

Bir eyalette oyların fazlasını kazanan aday, o eyaletin nüfus büyüklüğüne bağlı olarak sahip bulunduğu seçici delegelerin tümünü kazanırken; bir adayın başkanlık yarışını kazanabilmesi için 270 seçici delegeye ulaşması gerekiyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri