GenelGündem

ABD’de klinik deneyleri devam eden TML Kovid-19 ilacı umut vadediyor

Rhode Island eyaletindeki inceleme merkezi Beech Tree Labs (BTL) firmasının, Kovid-19'a karşı deneylerini sürdürdüğü TML adı verdiği ilacın Türkiye ve Orta Doğu Temsilcisi Dr. Ali Koçak, ilaç hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Abone Ol  
 
61 / 100

Rhode Island eyaletindeki inceleme merkezi Beech Tree Labs (BTL) firmasının, Kovid-19’a karşı deneylerini sürdürdüğü TML adı verdiği ilacın Türkiye ve Orta Doğu Temsilcisi Dr. Ali Koçak, ilaç hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Koçak, TML ilacının şu an faz-2 adımında olduğunu ve klinik deneylerinin devam ettiğini söyledi.

ABD’de 35 senedir yaşayan, kimya ve biyofizik üstüne postdoktora çalışmaları teşhis edilen New York Şehir Üniversitesi öğretim delegesi Koçak, “Şu anda Türkiye’deki klinik çalışmaları burayla birlikte koordine ediyoruz. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde inşallah yakın vakitte başlatacağız. Klinik çalışması için aşağı yukarı 40 hasta gerekiyor. Eğer bu çalışma bitirse Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine göre erken erişim programına başvuru edeceğiz, şayet Bakanlık onaylarsa hastalarda kullanılacak.” dedi.

“İlaç hücre içi ve hücreler arası etkileşimi sağlıyor”

Koçak, 1993’te kurulan BTL firmasının aşağı yukarı 20 yıldan çoktur farmakoloji ve rezonans moleküler sinyalleme kullanarak, değişik viral hastalıklar konusu ile ilgili incelemeler yürüttüğünü belirtti.

Kovid-19 salgınının patlak vermesiyle çalışmalarını bu virüse karşı yoğunlaştırdıklarını izah eden Koçak, virüsün, bedenin bağışıklık sistemine saldırdığını ve normal dışı bir savunma mekanizması geliştirdiğini anlattı.

Koçak, bu sürecin de bilimsel olarak sitokin fırtınası denilen tıkanma ve soluk alamama gibi ölümcül sonuçlara niçin olduğunu kaydetti.

TML ilacının nasıl çalıştığı hakkında bilgi veren Koçak, şunları anlattı:

“İlaç ‘rezonans moleküler sinyalleme’ diye tanımladığımız bir mekanizmaya dayanarak çalışıyor. Ne yapıyor? Hücrelerin kendi içinde ve başka hücrelerle etkileşimini sağlıyor. Böylece hücum aniden olmuyor ve sitokin fırtınası oluşmuyor, böylelikle soluk alımı rahat oluyor. İkinci etkileri ise bu virüsün hücre içinde çoğalmasını engelliyor, çoğalma azalınca virüs tesirsiz duruma geliyor.”

“48 saat içinde tüm semptomlar kayboldu”

Koçak, TML ilacının 100’e yakın hasta doğrultusundan denendiğini ifade ederek, “48 saat içinde tüm semptomlar kayboldu bunu deneyenlerde. Esasında ilaç çok basit, damla durumunda dil altına alınıyor. İlk saat içinde her 15 dakikada bir, daha sonra her saat başında bir damla şeklinde. İlk yaptığınızda derhal etkilerini gösteriyor.” diye konuştu.

ABD Besin ve İlaç Dairesinin (FDA) ilacın faz-2 adımı deneylerine onay verdiğini açıklayan Koçak, aynı şekilde Türkiye’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile de bu alanda ortak çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Koçak, Faz-2 adımında 40 hasta üstünde deneme istendiğini, bunun kısa vakitte biteceğini ve daha sonra Sağlık Bakanlığının makul görmesi durumunda ilacın ‘erken erişim programı’ ile hastanelerde kullanılabileceğini aktardı.

TML ilacının aşı ile karıştırılmaması gerektiğine de ilgi çeken Koçak, şu şekilde devam etti:

“Bizimkisi engelleyici değil, iyileştirici bir ilaç. Hücreler arası elektrik sinyalini organize ediyor. Örneğin bir sokağa hırsız girdi, şayet komşular birbiriyle etkileşim durumunda değilse hepsi aniden sokağa çıkıyor ve sokağı tıkıyor. Halbuki bir etkileşim olursa ona göre bir ayarlama oluyor, polis araçlarının geçip gitmesini sağlıyor, bizim ilaç aynen bu etkileşimi sağlıyor. Hücreler arasında sinyal olmazsa insanda sağlık olmaz.”

Koçak, ilacın, şimdiye kadar olumsuz bir yan etkilerinin de teşhis edilmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Esasında çok güvenilir bir ilaç, içinde thimerosal, etil civa diye tanımladığımız bir madde bulunuyor. Milyonlarca insanda senelerce aşılarda bu koruyucu madde olarak kullanılmıştır. Biz onu çok az bir miktarda kullanıyoruz, yani aşılarda kullanılan miktarın 250’de biri gibi düşük bir oran. Tabii birtakım insanlar bunu hatalı anlıyor. Etil ve metil diye iki değişik civa var, örneğin balıklardaki metil civa daha zararlı. Etil civanın yapısı ise değişik, zararsız.”

“İlacın üretimini Türkiye’de uygulamak istiyoruz”

Klinik deneyleri atlattıktan sonra ilacın üretiminin Türkiye’de yapılmasını düşündüklerini dile getiren Koçak, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Bunun Türkiye’de yapılmasını istedik, güzel bir şey ülkemiz için. Hatta şirketle görüşüyorum şayet 2’nci adım biterse, o bölge için üretimini de Türkiye’de uygulamak istiyoruz. Hem ülkemiz için bir iş olanağı açmış oluruz, aynı vakitte da (ilacın) ülkemiz insanına yararı olur. Ben bu ilacın aslında yararlı olacağına gönülden inanıyorum.”

Muhabir: Islam Doğru

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri