DünyaGenelGündemHaber

ABD’de başkanlık yarışının galibi Joe Biden’ın yardımcısı Kamala Harris kimdir?

Demokrat aday eski Başkan Yardımcısı Joe Biden'in kazanmasıyla, gözler başkan muavini olarak yarışa giren Senatör Kamala Harris'e çevrildi.

Abone Ol  
 
68 / 100

ABD’de 3 Kasım’da uygulanan 46. başkanı olarak seçilen Demokrat aday eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’in kazanmasıyla, gözler başkan muavini olarak yarışa giren Senatör Kamala Harris’e çevrildi.

56 yaşındaki Harris, ülke tarihinde bu makama seçilen ilk siyahi, Hindistan ve Karayip kökenli bayan olarak tarihe geçti.

1964’te California’nın Oakland şehrinde Hindistan’dan ABD’ye öğrenci olarak gelen biyolog bir anne ile Jamaika’dan ABD’ye gene öğrenci olarak gelen ekonomi profesörü siyahi bir babadan dünyaya gelen Harris, hukuk okudu ve uzun seneler San Francisco’da savcılık yaptı.

Harris, 2010’da politikaya ilk aşamasını atarak California Başsavcılığına adaylığını koydu ve eyalet tarihinde seçilen ilk siyahi ve ilk bayan oldu. 2014 senesinde ikinci devre eyalet başsavcılığına gene seçilen Harris, 4 sene sonra 2016’da uygulanan başkanlık tercihlerinde de California’dan Kongre’ye giren ilk Güney Asya kökenli ve ikinci siyahi senatör ünvanını aldı.

2020 başkanlık tercihlerine Demokratik Parti’den aday adayı olan Harris, ön seçimlerde elendi. Demokrat Parti adaylığını kazanan Joe Biden, 11 Ağustos 2020’de Harris’i “Başkan Yardımcısı” olarak yarışa soktuğunu duyurdu.

Adını Rusya soruşturması esnasında duyurdu

Kongre’ye girdikten sonra Harris, ismini ilk kez ABD Başkanı Donald Trump’ın vazifeye gelir gelmez 28 Ocak Ayı Ayı 2017’de imzaladığı 7 Müslüman ülkeden ABD’ye uygulanan seyahatleri yasaklayan genelgesine gösterdiği reaksiyonla duyurdu.

Harris, 2017’de Trump’ın kabine ve üst seviye atamalarına yönelik sorgulayıcı tutumunu sürdürürken, 2018’de Senato Yargı Komitesi üyeliğine seçilerek Rusya’nın 2016 Başkanlık tercihlerine müdahalesiyle alakalı senatodaki soruşturmalarda aktif rol aldı.

Bu bağlamda, Adalet Bakanı William Barr’ı belirtiler “Müeller raporu” üstüne senatoda sorgulayan Harris, medyada adından sık sık söz ettirdi.

Harris, Yargı Komitesinin yanı sıra Senato İç Emniyet ve Devlet İşleri Komitesi, Seçilmiş İstihbarat Komitesi ve Bütçe Komitesinde de vazife aldı.

İki çocuğun üvey annesi olan Harris’in, ABD Başkan Yardımcılığı vazifeine geldikten sonra sivil haklar ve ırkçı adaletsizlik üstüne etkili çalışmalar yapmasının beklendiği kaydediliyor.

Öte yandan, 2020 Başkanlık tercihleriyle alakalı hararetli tartışmalar devam ederken, 78 yaşında ABD tarihinde en ihtiyar başkan olarak vazifeye gelen Biden’in ikinci devre adaylığını koymaması halinde Harris’in ismi şuandan 2024 başkanlık tercihleri amacıyla en güçlü aday olarak öne çıkıyor.

Harris, 49. başkan muavini olarak ABD’nin seçilmiş Başkanı Biden’la beraber 20 Ocak Ayı Ayı 2021’de yapılacak devir teslim töreninde yemin ederek vazifeye başlayacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri